Türkiye'nin en iyi haber sitesi

10 yılda 100 milyon kadına istihdam

Daha iyi bir gelecek adına kadınların güçlenmesi için çalışan G(irls)20’nin kurucusu Farah Mohamed SABAH’a konuştu. Mohamed, “İş dünyası ve politikada kadınların temsilinin artmasıyla sorunların daha kolay çözülebileceğine inanıyorum” dedi

Giriş Tarihi: 19.11.2016
10 yılda 100 milyon kadına istihdam

Kadınlara daha iyi bir gelecek sağlama hedefiyle 2010'daki G20 zirvesinin ardından hayata geçirilen sosyal girişim çalışması G(irls)20 Zirvesi'nin kurucusu Farah Mohamed, SABAH'a konuştu. 25-26 Kasım tarihlerinde Kadın ve Demokrasi Derneği'nin (KADEM) düzenleyeceği 2. Uluslararası Kadın ve Adalet Zirvesi'nde konuşacak Mohamed, G(irls)20'nin misyonunu anlattı. Kadınların donanımını arttırarak geleceğe daha emin adımlarla yürümelerini ve iş dünyasında, ekonomide ve politikada daha etkin olmalarını hedefleyen G(irls)20'nin dünyada 3.5 milyar genç kadın olduğu gerçeğinden yola çıktığını ifade eden Mohamed, toplulukların ve ülkelerin ancak genç kadınların gelişimiyle güçlü olacağına inandıklarını söyledi. Hint asıllı ve Uganda doğumlu olan ancak 2 yaşındayken ailesiyle Kanada'ya göç eden Mohamed sorularımızı yanıtladı:

G(irls)20'nin kurulmasına nasıl karar verdiniz?

G(irls)20'yi başlattığımızda gayrisafi yurtiçi hasıla (GSYİH) ile kadın işgücü etkisi arasında çok az bir bağ vardı. Bu alanda bir boşluk gördük ve en etkili liderlerden oluşan bir gruba (G20) odaklanıp, konuyu onların meselesi hâline getirerek bu açığı kapatmak için harekete geçtik.

G(irls)20'nin bugüne kadarki en büyük başarısı nedir?

2014'te G20 liderleri 2025'e kadar kadınlar için 100 milyon istihdam oluşturma taahhüdünde bulundu. Bu sözü vermelerini teşvik etmekte oynadığımız rolden dolayı gurur duyuyoruz. Aynı zamanda yüzlerce kıza eğitim verdik ve bugün dünya genelinde G(irls)20 zirvesinin delegelerinin çabalarıyla kızları ve kadınları güçlendirmek için 80 yeni inisiyatif var.

TÜRK KADINLARI ZEKİ

Müslüman kadın figürlerin diğer Müslümanlar'a bir model olmaktaki rolü konusunda ne düşünüyorsunuz?

Başarı başarıyı doğurur. Diğer kadınlara akıl hocalığı yapan, onları yönlendiren ve başka kadınlara ilham olan kadınları takdir ediyorum. Müslüman kadınlardan başarılı örnekleri ön plana çıkarırsak hepimiz daha iyi bir durumda olacağız.

İş ve politika hayatında kadın liderlerin sayısında artış var. Adalet için her milletten, inançtan ve cinsiyetten insanın politik arenada sesini duyurabilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Çeşitlilik, hem iş dünyasında hem de siyasette başarı için anahtar kelime. Bir ses diğerinden daha yüksek olunca, bir inanç diğerleri üzerinde baskın olunca, bu ortam açık ve dürüst bir fikir alışverişine izin vermiyor.

Kadın liderler yetiştirmek için özel programlarınız var mı?

Yaptığımız her şey yeni nesil kadın liderler yetiştirmek üzerine kurulu. Bunu okul dışındaki eğitimlerle, deneyimlerle ve işletmecileri teşvik ederek yapıyoruz.

Bir kız çocuğu yetiştiren ailelere ne önerirsiniz?

Onlara cesaret verin ve ilham olun. Onlara imkânlar sunun ve destekleyin. Sonuçları hesaplanmış riskler almalarına izin verin. Böylelikle onları mutlu edecek ve içinde bulundukları topluluğun ve ülkenin faydalı bir üyesi olmalarını sağlayacak yolu bulacaklar.

Zihninizde Türk kadınına dair nasıl imaj var?

2015'te Türkiye'de 4 ay kalma fırsatını yakaladım. Bu süre zarfında, inanılmaz kadınlarla tanıştım. Türk kadınları zeki, yenilikçi, düşünceli ve başarılı.

Kadınlar için favori mottonuz nedir?

Kendinize inanın. İç güdülerinize güvenin.

ZİRVEDE SURİYELİ KADINLAR DA KONUŞULACAK
Farah Mohamed, KADEM'in düzenleyeceği zirvenin ikinci gününde kadının politika, sivil toplum ve karar alma mekanizmalarındaki rolü hakkında konuşacak. Zirvede tüm dünyadan gelen farklı mesleklerdeki kadınların karşılaştıkları sorunlardan bahsedecek. "Kadının Barış Sürecindeki Yeri", "Suriyeli kadınlar ve sorunlar" zirvenin odak konularını oluşturacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
10 yılda 100 milyon kadına istihdam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN