Az parayla daha çok yer görmek için 7 tüyo

Daha çok gezmeyi ve yeni yerler görmeyi kim istemez! Hem de daha az para harcayarak. İlk anda kulağa olanaksız gibi gelse de günlük alışkanlıklarınızda ve seyahat tercihlerinizde yapacağınız birkaç küçük değişiklik sayesinde daha az harcama yaparak daha fazla yer gezip görebilirsiniz. Türkiye'nin en büyük uçak bileti sitelerinden Enuygun.com'un Seyahat Analisti Murat Ekinay, fazla harcama yapmadan daha çok yer görülebileceğini söyledi. Bunun için öncelikle günlük alışkanlıkların gözden geçirilmesi gerektiğini belirten Ekinay, bu konuda yapılabileceklerle ilgili bilgiler verdi.

Giriş Tarihi: 21.11.2016 14:35

Alışkanlıklarınızı gözden geçirin

Hepimiz tüm bir yıl beklediğimiz tatilde daha çok yer görmek ve daha fazla eğlenmek isteriz. Bu konuda ilk yapmanız gerekense tatil için daha fazla bütçe ayırmak. Türkiye'nin en büyük uçak bileti sitelerinden Enuygun.com Seyahat Analisti Murat Ekinay, bunun için öncelikle yıl içinde yapılan kira, faturalar ve taksitler gibi sabit harcamaları gözden geçirerek bunları mümkün olduğunca düşürmeye çalışmak gerektiğini söyledi. Yurt içinde ve yurt dışında daha fazla yer görmek isteyenlerin hem tatil öncesinde hem de sırasında yaptıkları harcamaları düşürmeye çalışabileceklerini belirten Ekinay, sözlerini şöyle sürdürdü:

Toplu taşımayı kullanın

Gideceğiniz şehirde araç kiralamak veya daha lüks bir otelde kalmak elbette tatilinizin çok daha rahat ve keyifli geçmesini sağlayabilir. Ancak bunun için göze almanız gereken masrafları biraz kısarak ayırdığınız parayı bir sonraki tatiliniz için değerlendirebilirsiniz. Pahalı bir otel veya araç yerine daha uygun fiyatlı seçeneklere göz atın. Böylece tek bir tatil için ayırdığınız bütçe ile belki de yıl içinde iki veya daha fazla tatile çıkabilirsiniz.

Hafta sonlarını değerlendirin

Ekonomik bir tatil yapmak için en iyi fırsatlardan biri de hafta sonlarıdır. Özellikle yaz dönemi gibi yüksek sezonlar dışında çıkacağınız hafta sonu tatilleri için neredeyse şehirde harcayacağınız kadar bir tutar ayırmanız bile yeterli olabilir. Örneğin İstanbul'da Şile, Ağva gibi şehre yakın yerlerde çok uygun fiyatlarla konaklayabileceğiniz tesisler bulabilirsiniz. Buralara ulaşmanın maliyeti de çok yüksek olmadığından uzak rotalara kıyasla toplamda çok daha düşük bir tutar harcayarak tatilinizi tamamlayabilirsiniz.

İş seyahatlerini uzatın

Daha uygun fiyata seyahat etmenin ve farklı yerleri keşfetmenin en iyi yollarından bir diğeri ise iş seyahatleridir. Eğer yakın zamanda bir iş seyahatine çıkacaksanız gideceğiniz yeri yola çıkmadan önce iyice araştırın. Böylece seyahatiniz süresince toplantılar ve görüşmeler dışında kalan zamanlarda gittiğiniz şehri keşfedebilirsiniz. Bu konuda yapabileceğiniz bir diğer şeyse eğer mümkünse iş seyahatinizin süresini birkaç gün uzatmak. Bu da size işlerinizi tamamladıktan sonra ziyaret ettiğiniz kenti rahatlıkla gezme hatta yakın çevresinde bulunan yerleri de görme fırsatı verecektir.

Bloglardan yararlanın

Daha ucuza daha çok gezmenin en kolay yollarından biri de gezginlerin bu konudaki tavsiyelerini dinlemektir. Görmeyi planladığınız yerlere doğru yola çıkmadan önce internette küçük bir araştırma yaparak daha önce o yerlere gitmiş gezginlerin deneyim ve tavsiyelerini okuyabilirsiniz. Bu da size daha önce bölgede görmeyi planlamadığınız yerler hakkında da bilgi sahibi olma fırsatı verir. Üstelik bloglarda gideceğiniz yerle ilgili çok sayıda yerel öneri de bulabilir, böylece şehrin en iyi lezzetlerini, alışveriş yapılacak uygun fiyatlı seçenekleri ve kalmak için en iyi ve uygun fiyatlı otelleri kolayca öğrenebilirsiniz. Özellikle son yıllarda en çok kullanılan sosyal ağlar arasında yer alan Instagram veya Foursquare'den de yararlanabilirsiniz. Buralardan gideceğiniz yerleri aratarak daha önce bölgeyi ziyaret edenlerin çektikleri fotoğraf ve videoları görebilir, seyahat planınızı buna göre şekillendirebilirsiniz.

Yakınlarınızı ziyaret edin

Yıl içinde çok daha ucuza farklı yerler görmek için en iyi seçeneklerden biri de arkadaş ve akraba ziyaretleridir. Böylece konaklama gibi önemli masrafların birçoğuna girmeden seyahatinizi tamamlayabilirsiniz. Üstelik bunu uzakta yaşayan akraba ve arkadaşlarınızı ziyaret etmek için bir fırsat olarak da değerlendirebilirsiniz. Gideceğiniz yerde yaşayan veya daha önce yaşadığını bildiğiniz arkadaşlarınızdan ve yakınlarınızdan şehir hakkında tavsiyeler alabilir, bu öneriler sayesinde kent ve çevresinde çok da turistik olmayan ama mutlaka görmeniz gereken yerleri de öğrenebilirsiniz.

Yaşadığınız şehri keşfedin

Daha az harcayarak daha fazla yer görmek için çok uzağa gitmeye gerek yok. Fazla masraf yapmadan seyahat etmek için belki de en iyi alternatiflerden biri yaşadığımız şehir ve çevresini dolaşmaktır. Yine İstanbul veya Ankara ve İzmir gibi büyük bir şehirde yaşıyorsanız, çok da uzaklaşmadan görebileceğiniz seçeneklerin sayısı neredeyse sonsuz. Örneğin İstanbul'da Şile ve Kilyos gibi plajlar, İzmir'de Karaburun gibi çok da kalabalık olmayan tatil yerleri, Ankara'da ise Kızılcahamam gibi şehre yakın, kaplıca tatili yapabileceğiniz ideal rotalar var.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Az parayla daha çok yer görmek için 7 tüyo
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN