Endonezya ASELSAN ile denize dalacak

Giriş Tarihi: 21.11.2016
Endonezya ASELSAN ile denize dalacak

Aselsan, sualtı akustik sistemi Kulaç’ın ilk ihracatını yaptı. Sistem Endonezya denizaltısına entegre edilerek kullanılmaya başlandı

Aselsan tarafından milli olarak geliştirilen ve Türk denizaltılarında kullanılan Kulaç'ın (derinlik ölçme sonarı), yurtdışındaki ilk kullanıcısı Endonezya oldu. Türkiye'nin su altı akustik sistemlere yönelik ilk ihracatı Kulaç İskandil Sistemi, Endonezya denizaltısına entegre edildi. Endonezya Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan KRI Nanggala 402 denizaltısına entegre edilen Kulaç, denizaltıların ve gemilerin güvenli seyir yapmasına yardımcı oluyor. Sistem, suya gönderilen akustik sinyalin dipten ve su yüzeyinden yansımalarının dinlenmesi ve gönderme/alma zamanı arasındaki farkın ölçülmesiyle gemilerin ve denizaltıların derinliğini hassas olarak kullanıcıya bildiriyor.

2013'TEN BERİ KULLANILIYOR
Sistem, 1.000 metre derinliğe kadar ölçüm yapabiliyor. Yüksek kapasiteli kayıt imkanına sahip olan sistem, tek platformda birden fazla akustik sistemin eş zamanlı kullanımına da imkân veriyor. Kulaç, otomatik aralık, otomatik faz ve manuel olmak üzere 3 farklı menzil belirleme moduna sahip. Menzil belirleme modu otomatik faz veya otomatik aralık olarak seçildiğinde darbe gücü ve darbe uzunluğu değerleri, derinliğe bağlı olarak sistem tarafından otomatik ayarlanıyor. Sistem, çalışmaya ilişkin verilerin kaydedilmesi, bu ölçüm verilerinin USB arayüzü ile taşınabilir depolama cihazlarına aktarılması, yazıcı ile kayıtlı ve anlık ölçüm verilerinin çıktılarının alınması işlemlerine olanak sağlıyor. Kulaç, kendini test edebilme özelliğine sahip. Ayrıca herhangi bir hata meydana geldiğinde, sorunun kaynağına ilişkin bilgi verebilecek bir cihaz içi test altyapısı barındırıyor. Kulaç, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan denizaltılara entegre edildi. 2013'ten beri görevine sorunsuz şekilde devam eden sistem, ADA Sınıfı Korvetlerde (MİLGEM) ve Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi'nde (LHD) de kullanılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Endonezya ASELSAN ile denize dalacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN