Havada yeni rekabet konusu daha rahat koltuklar

Dünyanın en hızlı ve konforlu ulaşım araçlarından olan uçaklarla yolculuk süresince daha fazla rahat etmek için en önemli konulardan biri de koltuk seçimi. Uçak seyahati öncesinde koltuk seçimi yapmak özellikle son yıllarda o kadar önemli hale geldi ki havayolları arasında yeni bir rekabeti başlattı. Türkiye'nin en büyük uçak bileti karşılaştırma sitelerinden Enuygun.com'un Seyahat Analisti Murat Ekinay, uçakla yolculuk öncesinde koltuk seçimi ile ilgili yaptıkları araştırmanın sonuçlarını ve konuyla ilgili ipuçlarını paylaştı.

Giriş Tarihi: 21.11.2016 14:36 Güncelleme Tarihi: 22.11.2016 09:40

Uzun mesafelerde daha önemli

Havayolu ile seyahat edenler için önemli konuların başında gelen koltuk seçimi ile ilgili Enuygun.com'un yaptığı araştırmanın sonuçlarını paylaşan Ekinay, ''Eğer kısa mesafeli bir yere seyahat ediyorsanız oturduğunuz koltuk çok önemli olmayabilir. Ancak özellikle farklı kıtalarda bulunan ülkelere yapacağınız okyanus ötesi uçuşlarda koltuğunuzu seçerken daha dikkatli olmalısınız'' dedi.

İhtiyaçlar belirleyici

Konuyla ilgili yaptıkları araştırmanın sonuçlarıyla ilgili bilgiler veren Ekinay, ''Yaptığımız analizler sonucunda uçakla yolculuk yapanların genellikle ön sıralarda ve pencere kenarında bulunan koltukları tercih ettiklerini görüyoruz. Ancak bazı yolcular için tam tersi bir durum da söz konusu olabiliyor'' şeklinde konuştu. Enuygun.com'dan bilet satın alan yolcuların tercihleri ile ilgili açıklamalarda bulunan Ekinay, ''Sitemizden biletini alan yolcuların koltuk seçimi konusunda ihtiyaçlarının belirleyici olduğunu görüyoruz. Örneğin küçük çocuğu olan aileler uçağın kapılarına ve tuvaletlere yakın olmak isteyebiliyorlar. Boyu daha uzun yolcuların öncelikli tercihi ise daha geniş bacak mesafesi sunan acil çıkış kapıları'' dedi.

Ön sıralar daha pahalı olabiliyor

Özellikle son yıllarda yolcular uçağın ön sıralarında bulunan koltuklara daha fazla ilgi gösteriyor. Bunun en önemli nedenlerinden biri sıra beklemeden, uçağa daha rahat binmek ve inmek. Bazı havayolları daha fazla talep gören bu koltuklar için ekstra ücret talep edebiliyor. Uçağın arka bölümünde yer alan koltuklar ise buralara genellikle yemek servisinin daha geç yapılması ve motor sesi gibi nedenlerle yolcular tarafından daha az tercih edilen yerler.

Orta koltuk sevilmiyor

Pencere kenarı ve koridorda bulunan koltuklar neredeyse eşit seviyede talep görüyor. Buna karşın ortada yer alan koltuklar yolcuların en az tercih ettiği yerler. Bu durumun en önemli nedenleri arasında ise orta sırada bulunan koltukların pencere kenarından manzarayı izleme fırsatı sunmaması veya rahatlıkla uçağın içinde dolaşma ve tuvaletlere erişme gibi olanakları sağlamaması gösteriliyor.

Acil çıkış kapılarında oturmalı mı?

Uçakta koltuk seçimi yapanların aklına takılan sorulardan biri de acil çıkış kapısında oturma konusu. Ekinay'a göre koltuk arası mesafenin fazla olması nedeniyle daha geniş bir oturma alanı sağlayan bu koltuklar özellikle uzun boylu yolcular tarafından tercih ediliyor. Ancak acil çıkış kapısını seçmeden önce bu koltukların yolcuya gerekli durumlarda uçağın tahliyesi gibi bazı sorumluluklar yüklediğini de unutmamalısınız. Eğer kendinizi böyle bir görev için hazır hissetmiyorsanız uçağın diğer bölümlerinde yer alan koltuklara yönelmeniz daha doğru olacaktır.

Bazı koltuklar daha pahalı

Yolculara rahat bir seyahat alanı sunan acil çıkış kapıları genellikle online check-in işlemine dahil edilmese de bazı havayolları internet üzerinden yapılan işlemlerde de bu koltukları yolculara sunuyor. Örneğin Türk Hava Yolları yolcuları artık online check-in yaparak da acil çıkış kapılarını seçebiliyorlar. Üstelik bu koltukları seçmek için ekstra ücret ödemeniz gerekebiliyor. Örneğin THY'nin yeni uygulaması ile acil çıkış kapısında bulunan koltuklar için orta mesafelerde 59, uzun mesafelerde ise 79 dolar gibi bir ücret ödemeniz gerekiyor'' dedi.

Kaynak: https://www.enuygun.com

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Havada yeni rekabet konusu daha rahat koltuklar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN