Türkiye'nin en iyi haber sitesi

FETÖ/PKK bağlantılı belediyelerin yaptığı tüm ihaleler iptal edilecek

KCK - PKK veya FETÖ bağı nedeniyle kayyum atanan belediyelerin daha önce yaptığı bazı ihaleler, yüklenicilerin terörle irtibatı olduğunun anlaşılması halinde doğrudan iptal edilecek.

Giriş Tarihi: 22.11.2016 15:16 Güncelleme Tarihi: 22.11.2016 16:21
FETÖ/PKK bağlantılı belediyelerin yaptığı tüm ihaleler iptal edilecek

Aralarında Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nın da bulunduğu çok sayıda beledeyiyeye son üç ay içinde kayyum ataması yapılmıştı. Resmi gazete'de bugün yayımlanan 677 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kayyum atanan belediyelerin daha önce yaptığı ihaleleri kazananların terörle bağlantısının tespiti durumunda iptal edilmesi yetkisi getirildi.

KHK'nın "İptal edilecek ihaleler" başlığını taşıyan 8. maddesi şöyle:

" (1) 3/7/2005 tarihli ve 5393 sayılı Belediye Kanununun 45 inci maddesinin ikinci fıkrasına göre belediye başkanı veya başkan vekili görevlendirilen belediyeler ve bunların bağlı kuruluşları ile sermayesinin %50'sinden fazlası bu belediyelere ait ortaklıklarda, 5/1/2002 tarihli ve 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanununa göre imzalanan her türlü mal veya hizmet alımları ile yapım işlerine ilişkin sözleşmelerdeki yüklenicilerin, terör örgütlerine iltisakı veya bunlarla irtibatı olduğunun Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından bildirilmesi ya da imzalanan bu sözleşmeler nedeniyle belediye menfaatinin önemli ölçüde ihlal edildiğinin belirlenmesi halinde bu sözleşmeler belediye başkanı veya belediye başkan vekili tarafından tek taraflı olarak resen feshedilir.

(2) Bu maddede belirtilen hallerde ayrıca protesto çekmeye gerek kalmaksızın kesin teminat ve varsa ek kesin teminatlar gelir kaydedilir. İhaleyle ilgili olarak yüklenicilere herhangi bir şekilde ceza, tazminat ya da başka bir ad altında ödeme yapılmaz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
FETÖ/PKK bağlantılı belediyelerin yaptığı tüm ihaleler iptal edilecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN