Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Menfaatimize olan işbirliklerini destekleriz

Enerji Bakanı Albayrak, Türkiye’nin ŞİÖ Enerji Kulübü’nün dönem başkanlığını üstlendiğini hatırlatarak, “Menfaatimize olan her türlü işbirliğine açık olmak durumundayız” dedi

Giriş Tarihi: 25.11.2016
Menfaatimize olan işbirliklerini destekleriz

Adana'da düzenlenen 7. Türkiye Enerji Zirvesi'nde konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Türkiye'nin Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Enerji Kulübü'nün 2017 dönem başkanlığını üstlenmesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Türkiye'nin bölgesindeki coğrafyada eskisinden çok daha farklı bir iletişim stratejisi uyguladığını söyleyen Albayrak, "Kazan-kazana dayalı, bölgedeki enerji, ekonomi ve farklı politikalar üzerinde barışa, huzura katkı yapacak projeler ile işbirliği anlamında ve arz güvenliğine katkı sağlama anlamında her projeye olumlu bakıyoruz" dedi.

Berat Albayrak "Kuklalara değil, kuklacılara sesleniyorum"

HİÇBİR KONUYA NEGATİF BAKMAYIZ
ŞİÖ'nün dünya ekonomisinin en önemli birkaç ülkesinden ikisini (Çin, Rusya) içinde barındırdığını hatırlatan Albayrak, şöyle konuştu: "2017'de Pakistan ve Hindistan'ın da yer alacağı bir örgütten bahsediyoruz. Ekonomik olarak üretimden, pazardan bahsedecekseniz her pazarla ve coğrafyayla iletişim içerisinde olmak zorundasınız. Bizim uzun yıllardır süregelen bir stratejik ortaklığımız var. Bunun devam ettiği bir süreçte Şanghay'la ilgili soru işaretleriyse amaç, biz Türkiye olarak hiçbir konuya negatif gözle bakmayız. Türkiye olarak ülkenin ve paydaşlarının menfaatine olan her türlü işbirliğine açık olmak durumundayız. Dünyanın büyüyen ekonomileri içerisinde yer alan bu kadar önemli bir örgütte bulunmaktan, katkı verip almaktan, olumlu bir gündemle desteklemekten, paydaşı olmaktan memnuniyet duyarız. Dünyanın enerji kulübü olma anlamında da en büyük örgütlerden biri."

KAZAN-KAZAN OLARAK BAKIYORUZ
Albayrak, Rus gazını Türkiye'ye ve Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıyacak Türk Akımı projesiyle ilgili de şunları söyledi: "Türkiye'nin Batı Hattı üzerindeki mevcut güzergâhında önümüzdeki dönemde yaşanabilecek Doğu Avrupa üzerindeki teknik problemleri de göz önünde bulundurarak Rusya'dan alternatif güzergah olarak oluşturulmuş bir proje. Biz her projeye kazan-kazan olarak bakıyoruz. Türkiye çok yoğun enerji ve doğalgaz tüketen bir ülke. Özellikle kış aylarında en ufak bir gaz tedariğindeki sıkıntıyı elimine etmek için uyguladığımız bir strateji var. Gaz anlamında arzın istikrarlı bir şekilde tedariki anlamında yatırımlarımızı biliyorsunuz. Bu çerçevede baktığımızda master plandaki Türkiye'nin enerji arz güvenliğine hizmet edecek bir proje." Albayrak, enerji sektöründeki kritik kurumların bölgesel olarak da önemli birer oyuncu olması gerektiğini söyledi.

TÜRKİYE'YE YATIRIM YAPAN PİŞMAN OLMUYOR
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz da Türkiye'ye yatırım yapan yerli ve yabancı yatırımcının asla pişman olmadığını söyledi. Yılmaz, elektrik piyasasında serbest tüketicileri yanıltmaya yönelik faaliyetlerde bulunan bazı şirketler olduğunu tespit ettiklerini belirtti. Yılmaz, şunları kaydetti: "Bildiğiniz gibi aylık yaklaşık 120 lira ve üzerinde fatura ödeyen tüketiciler serbest tüketici olma hakkını kazanıyor. Bugün serbest tüketici sayısı 1 milyonun üzerinde. Son zamanlarda kurumumuza yapılan şikâyetlerden bu alanda tüketiciyi yanıltmaya yönelik, etik olmayan ticari faaliyette bulunan şirketler olduğunu tespit ettik. Serbest tüketicilerimiz haklarını bilsin."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Menfaatimize olan işbirliklerini destekleriz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN