Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Urfa’ya kalkınma projesi

Giriş Tarihi: 25.11.2016
Urfa’ya kalkınma projesi

Yaşar Holding Başkan Vekili Pınar Yiğitbaşı, Şanlıurfa’daki Pınar Süt Fabrikası’nın bir kalkınma projesi olduğunu ve tarımsal altyapıyı iyileştireceğini söyledi

Pınar Süt'ün İzmir ve Eskişehir'in ardından toplamda 100 milyon TL'ye yakın yatırımla Şanlıurfa'da faaliyete geçen 3. fabrikasını lojistik üs olarak konumlandırdı. Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Pınar Süt Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı "Yatırımımız bu bölgenin üreticisi ve tedarikçisi ile tarımsal altyapısının iyileştirilmesi ve değer yaratma kapasitesinin arttırılmasına hizmet edecek. Pınar Süt Şanlıurfa Fabrikası aynı zamanda sosyo-ekonomik bir kalkınma projesidir" dedi.

LOJİSTİK ÜS OLACAK
20 binden fazla süt üreticisinin emeğini değerlendiren Pınar Süt için özellikle Şanlıurfa ve Güneydoğu Anadolu'da süt hayvancılığının gelişmesinin de önemli bir hedef olduğunun altını çizen Yiğitbaşı, "Tüm Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ne fayda sağlayan ve üreticinin emeğine değer katan bu modeli yaymak bizler için önemli" dedi. Bu yatırımın Pınar Süt içerisinde stratejik bir konuma sahip olduğunu dile getiren Yaşar Holding İcra Başkanı Dr. Mehmet Aktaş ise, hem üretim hem de lojistik üs olarak konumlandırdıkları Şanlıurfa fabrikasının, Pınar markasının bölgedeki konumunu güçlendirerek orta vadede ihracat hedeflerine ulaşmalarını sağlayacağını belirtti.

5 BİN KİŞİYİ BESLİYOR
Fabrikanın dolaylı olarak 5 bin kişiye gelir kaynağı yarattığının altını çizen Aktaş, "Yatırımı tamamlandığında yıllık 180 milyon litre işleme kapasitesine sahip olacak Pınar Süt Şanlıurfa Fabrikası'nda uzun ömürlü sütün yanı sıra yoğurt, ayran ve meyve suyu üretimi de gerçekleştiriliyor" diye konuştu. Aktaş Türkiye'den yapılan süt ve süt mamulleri ihracatının yüzde 19'unun Pınar Süt tarafından gerçekleştirildiğini söyledi.

FABRİKA ÇİFTÇİLERİ EĞİTİYOR
Pınar'ın 1973 yılında İzmir ve Ege Bölgesi'nde başlayan kalkınma modeli, 1997 yılında İç Anadolu Bölgesi'nde genişleyerek sürdü. Bugün 20 binden fazla süt üreticisinin emeğini değerlendiren Pınar Süt, 2015'te Şanlıurfa'da bölgedeki ilk büyük ölçekli süt ve süt ürünleri yatırımını hayata geçirdi. Pınar Süt Şanlıurfa Fabrikası aracılığıyla 2013'ten bu yana bölgedeki çiftliklere hayvan sağlığı, beslenmesi ve süt veriminin artırılması konularında eğitimler verilmekte ve gelirlerinin artırılması sağlanıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Urfa’ya kalkınma projesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN