Türkiye'nin en iyi haber sitesi

BTA’ya ‘Yeşil Nesil ’ diploması

Tadında Anadolu, gıda atığı, kullanımı ve ambalaj atıklarını azaltma yolundaki çalışmalarıyla WWFTürkiye’den ‘Yeşil Nesil cılık’ diploması almaya hak kazandı

Giriş Tarihi: 29.11.2016
BTA’ya ‘Yeşil Nesil Restoran’ diploması

TAV Havalimanları'nın iştiraki BTA'nın Anadolu'nun yöresel tatlarını sunan konsepti Tadında Anadolu, daha bilinçli bir tüketim amacıyla sürdürülebilir cılık anlayışını benimsedi. WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı), Boğaziçi Üniversitesi işbirliği ve Unilever Food Solutions desteğiyle hayata geçirilen 'cılık' projesine katılan Tadında Anadolu, gıda ve ambalaj atıklarını azaltma, , kaynak kullanımı konusunda önemli iyileştirmeler gerçekleştirerek diploma almaya hak kazandı. BTA İcra Kurulu Başkanı Sadettin Cesur, "Yeme-içme sektöründe atık üretimi çok yüksek. Yeşil Nesil Restorancılık projesi de bu sektördeki süreçleri daha sürdürülebilir hale getirmek, tüketim ve atık miktarını azaltarak ve doğal kaynak kullanımında verimliliği artırmayı amaçlıyor. Restoran sahipleri ve müşterilerin bu konudaki farkındalığı arttıkça, atılan küçük adımlar büyük kazançlara dönüşüyor. İşte biz de bundan yola çıkarak Yeşil Nesil Restorancılık anlayışını benimsedik. Tadında Anadolu olarak bu diplomayı almaktan gurur duyuyoruz" dedi.

GIDA SEKTÖRÜNDE DÖNÜŞÜM
WWF-Türkiye Genel Müdürü ise Yeşil Nesil Restoran Programı'nı ev dışı tüketimin önemli noktaları olan restoranların doğa üzerindeki baskısını azaltmak ve gıda sektöründe bir dönüşüm yaratmak için oluşturduklarını söyledi. Başak, "Enerji verimliliği ve kaynak kullanımı gibi konularda halihazırda titiz çalışmalar yürüten BTA ekibi, Yeşil Nesil Restoran süreci boyunca diğer restoranlara örnek gösterilebilecek önlemler aldı ve kayda değer faydalar sağladı. Tüm ekibi tebrik ediyor ve bu konudaki çabalarının devamını diliyoruz" şeklinde konuştu.

13 BİN PORSİYON ÇÖPE GİTMEDİ
Proje çerçevesinde Tadında Anadolu restoranlarında menüler esnek hale getirildi ve aylık 13 bin porsiyon garnitürün çöpe gitmesi önlendi. Tuz, karabiber ve şekerde tek kullanımlık paketlerin yerine dökme ürüne geçilerek yıllık 600 kilo, Amerikan servislerin ve tepsi altlıklarının da kaldırılmasıyla yıllık 3.2 ton kağıt tasarrufu sağlandı. Böylece restoranlarda kullanılan kağıt miktarı yılda toplam 3.8 ton azaldı. Tadında Anadolu'nun dört restoranında 2016 yılının ilk 10 ayında 17 bin 20 litre atık yağın doğal kaynaklara karışarak temiz suları kirletmesi engellendi. Böylece dört kişilik, yaklaşık 57 bin 500 hanenin bir yıllık tüketimine eşit miktarda suyun kirlenmesi önlendi.

9 NOKTADA VAR
Yeşil Nesil Restoran olan Tadında Anadolu noktaları İstanbul Atatürk Havalimanı, Ankara Esenboğa Havalimanı, İzmir Adnan Menderes Havalimanı ve UNIQ İstanbul içinde yer alıyor.Ayrıca Tadında Anadolu Milas Bodrum Havalimanı, Yenikapı Hızlı Feribot İskelesi, İDO Hızlı Feribot İskelesi, Bursa Güzelyalı İDO Hızlı Feribot İskelesi ve Capitol AVM'de de hizmet veriyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BTA’ya ‘Yeşil Nesil Restoran’ diploması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN