Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Borçlanma ve kira lirayla olsun

Piyasaları baskısından kurtarmak gerektiğini belirten , “Yerli para birimleriyle borçlanmanın yollarını arayalım. AVM’lerde kiralar da TL ile olmalı” dedi

Borçlanma ve kira lirayla olsun

Cumhurbaşkanlığı himayesinde Uluslararası İşbirliği Platformu (UİP) tarafından düzenlenen "Küresel Gelecek: İnsan Odaklı, Akıllı Ekonomi Temalı 7. başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, piyasaları baskısından kurtarmak gerektiğini belirterek, "Yerli para birimleriyle borçlanmanın yollarını arayalım. Dövizle borçlanmayı bırakalım" dedi. AVM'lerin kiralamaları döviz yoluyla yaptığını hatırlatan Erdoğan, "Gerekirse geçici düzenleme yapılır. Yerli para birimiyle bu süreç atlatılmalıdır" mesajı verdi.

EMPERYAL MANTIK VAR
AVM'lere yüklenen Erdoğan, "Emperyal mantık var, öbür tarafta da çırpınan mağaza sahipleri, battı batacak durumunda olan esnaf var. Bu süreci beraber atlatmalıyız, dayanışma içinde atlatmalıyız" dedi. İsraf ekonomisine de değinen Erdoğan, şöyle konuştu: "Şu anda hayata baktığımız zaman ne yazık ki israf ekonomisi almış başını gidiyor. Bir ailenin içinde bir tane araba değil bakıyorsunuz iki tane, üç tane araba var... Bunun adı israf ekonomisidir, verim ekonomisi değil. Verim ekonomisine geçince yatırımlar ve istihdam devreye girecektir."

"AVM SAHİPLERİ KIZMASIN, DÜZENLEME GELİYOR"

EKONOMİK BASKIYA MÜDAFAA
'Yerlilik' ya da 'millilik'i kaybetmemek gerektiğine işaret eden Erdoğan, "15 Temmuz bizim için işte bu mücadelenin adıdır. Milletimiz istiklaline ve istikbaline, demokrasisine, iradesine canı pahasına sahip çıktı. Şundan emin olunuz. Bu millet, elbette ekonomik baskılara karşı da kendisini müdafaa edecektir" dedi.

SEN BULUNMAZ HİNT KUMAŞI DEĞİLSİN
Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu anda AB defterini henüz kapatmadıklarını belirterek, "Ama karşımızdaki fotoğraf, şimdilik olumlu beklentilere kapılmamıza izin vermiyor. Hiç kimse unutmasın, Türkiye'nin önünde çok fazla alternatif mevcut. Herhangi birini değerlendirmek suretiyle, yolumuza devam ederiz" dedi. AB'ye "Sen bulunmaz Hint kumaşı değilsin" diyen Erdoğan, "Dünyada birçok ülkeye, bu tür baskılar yaptınız. Ne oldu bitirdiniz mi? Türkiye'yi hiç bitiremezsiniz" açıklamasında bulundu. Erdoğan, Kıbrıs sorununun da yıl sonuna kadar çözülmesi gerektiğini belirtti.

ASLA BOYUN EĞMEYİZ
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye'ye yönelik 'müzakereleri dondurma' tavsiye kararına "Asla boyun eğmeyiz" sözleriyle tepki gösterdi: "Biz kendimize inanıyoruz, dostlarımıza da inanıyoruz, kaynaklarımıza inanıyoruz. Bugün çalıştığımızın iki katı çalışırız, üç katı çalışırız, evelallah dünyayı dolaşırken daha fazla dolaşırız ve yine asla boyun eğmeyiz. Bize öyle ideolojik dayatmalarla boyun eğdirmeye çalışanlar kusura bakmasınlar, Türkiye o ülkelerden bir ülke değil. Siz 100 kişi, 200 kişi, 300 mülteciye bakamazken bu ülke şu anda kendi sermayesinden, cebinden 3 milyon mülteciyi evelallah barındırıyor, bakıyor. Her şey ortada." İnsani değerler yitirilmeden iktisadi faaliyetleri geliştirmenin yollarının aranması gerektiğini kaydeden Cumhurbaşkanı, "Bunu da mirasçısı olduğumuz kadim medeniyet sınırları içinde yapmalıyız" dedi.

SAVUNMADA YERLİLİK ORANI % 55'E ULAŞTI
Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, Türkiye'nin bütçeden savunmaya yüzde 6 ayırdığına dikkati çekerek, "Bütçeden savunma sanayisine ayrılan pay azalmasına rağmen Türkiye savunma sanayisinde yüzde 20 olan katkısını yüzde 55'e çıkarttı" diye konuştu. "Teknolojiler milli olmazsa ne olur?" diye soran Bayraktar, "Yurt dışından birincisi alamıyoruz. İkincisi aldığımızda teknolojik olarak bağımlı hale geliyoruz. Son sistemlerin hepsinde elektronik yazılım var, eskisi gibi değil. Piyade tüfeğinde tetiği çektiğinizde tüfek ateşlemiyor" dedi.

AVM'DE ÇALIŞAN BİLE SEVİNDİ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kiraların TL'ye dönmesiyle ilgili sözleri perakende sektöründe yankı buldu. Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Sinan Öncel, kirada TL'ye dönülmesinin milli bir mesele olduğunu belirterek, "Cumhurbaşkanımızın müdahalesi çok hassas bir müdahale. Tüm AVM yatırımcılarından beklentimiz bu uyarı doğrultusunda hareket etmeleri" dedi. Yatırımcıların uzun zamandır TL'yi dövize karşı sabitlediklerini ve mağaza sahiplerine çok düşük kurdan fatura kestiklerini dile getiren Öncel, "Günlük kurdan fatura kesmek isteyen bazı gruplar var ki kurdaki suni artışları dahi kiraya yansıtıyorlar" dedi. Erdoğan'ın konuşmasında "Kiralarınız TL cinsinden mi?" diye sorduğu Ali Ağaoğlu ise geçtiğimiz yıl kuru 2.70'e sabitlediklerini belirtti.

Zirvenin medya sponsoru olan SABAH adına plaketi Kurumsal İletişim Grup Müdürü Fecir Alptekin aldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Borçlanma ve kira lirayla olsun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN