Türkiye'nin en iyi haber sitesi

BES sermaye piyasalarını derinleştirecek

Giriş Tarihi: 1.12.2016
BES sermaye piyasalarını derinleştirecek
2017 yılı başında yürürlüğe girecek Bireysel Emeklilikte Otomatik Katılım, katılımcı tabanını hızlıca yaygınlaştıran ve büyüten bir yapı olacak. Yeni çalışmanın Türkiye için kritik bir öneme sahip olduğunu vurgulayan Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü M. Uğur Erkan, "Rakamlara baktığımızda nüfusumuzun hızla yaşlandığını, ortalama yaşam süresi uzadığını ve bu nedenle gelir ihtiyacı olan yaşlı nüfusumuzun giderek arttığını görüyoruz. Ayrıca yurtiçi tasarruf oranımız, birçok gelişmekte olan ülkeye göre oldukça düşük olan yüzde 15'ler seviyesinde. Bireysel Emeklilikte Otomatik Katılımın hayata geçirilmesi ile birlikte, kişiler bir an evvel tasarruf etmeye başlayacak" dedi. Bu sayede sistemde önemli bir fon birikiminin sağlanacağını belirten Erkan, sermaye piyasalarının derinleşmesinin pozitif etkileneceğini ve sektörün gelişiminin ciddi anlamda ivme kazanacağını düşündüklerini kaydetti.

1 YILDA 3 KAT BÜYÜME
"Otomatik katılıma şirketlerin çalışan sayısı ölçeğinde belirlenecek bir takvim kapsamında kademeli olarak dahil edilmesi planlanmakta" diyen Erkan, 2017'de kamu kurumlarıyla çalışan sayısı 100'ün üzerindeki özel sektör kurumlarının da bu kapsama alınacağını ifade etti. Erkan, "Otomatik katılımın yürürlüğe girmesiyle, çalışanların prime esas kazançlarının yüzde 3'ü oranında katkı payı ödenecek ve bu oran tüm çalışanlar için aynı olacak. Örnek vermek gerekirse, asgari ücretli bir çalışanın sisteme dahil olarak bir yıl boyunca katkı payı ödemesi halinde hesabındaki birikim, 1.000 TL ilave ve yüzde 25 oranındaki devlet katkısıyla birlikte, getiri dahi eklenmeden, sadece ilk yılın sonunda ödenen tutarın yaklaşık 3 katı büyüklüğe ulaşacak" diye konuştu. Devlet teşvikinin çalışanlar tarafından oldukça cazip bulunacağına inandıklarını belirten Erkan, katılımcı devamlılığının çok yüksek olacağını ifade etti. Erkan, "Ayrıca, şirketler de sunacakları ürün ve hizmet seviyesiyle katılımcıların sistemde kalmasına odaklanacak. Önümüzdeki yıl uygulamanın başlamasından sonraki dönemlerde, sektör deneyimleri ve ihtiyaçlarına göre revizyon ve geliştirimlerin yapılmasının da söz konusu olabileceğini düşünüyoruz" şeklinde konuştu.

?İŞYERİ BAZLI KATILIML AR YOĞUNLAŞACAK
Otom atik katılımla işyeri bazlı katılımların yoğunlaşacağını vurgulayan Erkan, bu sayede sistemde yaygın ve sağlam bir katılımcı tabanının oluşacağını söyledi. Anadolu Hayat'ın yürüttüğü projeleri de anlatan Erkan, "Otomatik katılım kapsamına giren şirketler dahil firmalarla birebir iletişime geçerek uygulama esasları hakkında bilgilendirmeler yapıyoruz" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BES sermaye piyasalarını derinleştirecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN