Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Emine Erdoğan: Mazlumlara umut dertlerine devayız

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, “Türkiye olarak, kadınıyla erkeğiyle dayanışma içinde daha çok üretmeye mecburuz. Çünkü bu ülke mazulmların umududur” dedi

Giriş Tarihi: 1.12.2016
Emine Erdoğan: Mazlumlara umut dertlerine devayız
Hak-İş ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eğitim ve Araştırma Merkezi (ÇASGEM) ortaklığında yürütülen Sosyal Diyalog Yoluyla Kadın Dostu İşyerlerini Belgelendirme Projesi kapanış toplantısına katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, kadın dostu işyerlerinin belgelendirme projesinin önemine dikkat çekti. "Kadınların, aklı, zekası, şahsiyeti ve değerleriyle üretim hayatında yer alması, adalet ve hakkaniyetin gereğidir" diyen Erdoğan şöyle devam etti: "Bu hakkaniyeti gözeten şirket ve kuruluşları tebrik ediyorum. İş yerlerinde kadın varlığını destekleyen ve cinsiyet adaletini gözeten uygulamaların artmasını diliyorum."

ANADOLU BÜYÜK DEĞER VERdi Kadını, adalet paydasında erkekle eşitleyen bu ruhun, Anadolu kadınına büyük değer verdiğini anlatan Erdoğan, "Bizler tarihimizden ilham alarak, geleceği inşa etmek durumundayız" dedi. Türkiye olarak, kadınıyla erkeğiyle, dayanışma içinde, daha çok üretmeye, ülkemizin potansiyelini açığa çıkarmaya mecbur olduğunu belirten Erdoğan, şöyle devam etti: "Çünkü bu ülke, mazlumların umududur. Biz güçlü olduğumuz sürece, onların da yaralarını sarabilir, dertlerine deva olabiliriz." Devletin ve sivil toplum kuruluşlarının çabasıyla, bugün pek çok alanda dünden daha iyi bir durumda olduğumuzu ifade eden Erdoğan, şöyle devam etti: "Son 14 yılda kadınlarımız her alanda önemli kazanımlar elde etti. Özellikle 'eşit işe eşit ücret politikası', son yıllarda siyasetin kadınlara en büyük hak iadesi oldu. İş dünyasında kadınların istihdam oranı, 14 yılda yüzde 20'lerden 30'lara yükseldi. 2003'te 114 bin olan kadın yönetici sayısı, 2016'da yüzde 82'lik bir artışla 208 bine çıktı. Kamu kurumlarında istihdam edilen kadın oranı yüzde 37'leri bulmuştur. Hedefimiz bu rakamları daha çok artırmaktır."

ALIN TERİNE HÜRMET ETMELİYİZ
"Kadınların metalaştırıldığı, emeklerinin sömürüldüğü, haklarının elinden alındığı bir dünyada yaşıyoruz" diyen Emine Erdoğan, özellikle sanayi devriminden sonra kadınların yükünün arttığını, aile içinde aldığı sorumlulukların ve çalışma hayatının getirdiği yüklerin kadınların işlerini zorlaştırdığını ifade etti. Erdoğan, adalet ve emeğe saygı üzerine kurulu sendikal çalışmaların, Türkiye'nin sadece maddi refahını değil, manevi gelişimini de güçlendirdiğini vurguladı. Erdoğan, "Emeğe saygı, alın terine hürmet, parçası olduğumiz medeniyetin temel değeridir. Yusuf Has Hâcib, 'Alın teri ile ıslanan toprak, kurumaz' diyor" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Emine Erdoğan: Mazlumlara umut dertlerine devayız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN