Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Otomatik katılım BES’i uçuracak

2017’de otomatik katılıma geçilecek BES’in 2023’te 12 milyon katılımcı, 400 milyar liralık fon büyüklüğüne ulaşması hedefleniyor

Giriş Tarihi: 1.12.2016
Otomatik katılım BES’i uçuracak
Türkiye'de 2003'te faaliyete başlayan Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), özellikle 2013'te hayata geçirilen devlet katkısı teşviki ile büyük bir ivme kazandı. Devlet katkısı sonrası geçen yaklaşık 4 yılda, katılımcı sayısı 6.5 milyonu aşarken, fon büyüklüğü de devlet katkısıyla birlikte 51 milyar TL'yi geçti. Son 4 yılda devlet katkısı teşvikiyle gerek katılımcı sayısı gerekse fon tutarı iki kat artış gösteren sistem, 1 Ocak 2007'de yürürlüğe girecek olan otomatik katılım uygulaması ile büyüme ivmesini hızlandıracak.

KATKI PAYI YÜZDE 3
Çalışanın katkı payı, prime esas kazancının yüzde 3'üne karşılık gelen tutar olacak. Bu oranı iki katına kadar artırmaya, yüzde 1'e kadar azaltmaya veya katkı payına maktu limit getirmeye Bakanlar Kurulu yetkili olacak. Bu tutar en geç, çalışanın ücretinin ödeme gününü takip eden iş günü, işveren tarafından şirkete aktarılacak. İşveren, katkı payını zamanında şirkete aktarmaz veya geç aktarırsa, çalışanın birikiminde oluşan parasal kayıptan sorumlu olacak. Çalışan, otomatik katılıma ilişkin emeklilik sözleşmesinde belirlenen tutardan daha yüksek bir tutarda kesinti yapılmasını işverenden talep edebilecek. Çalışan, emeklilik planına dahil olduğunun kendisine bildirildiği tarihi müteakip 2 ay içinde sözleşmeden cayabilecek. Çalışan adına bireysel emeklilik hesabına ödenen katkı payları üzerinden devlet katkısı sağlanacak. Çalışanın cayma hakkını kullanmaması halinde, sisteme girişte bir defaya mahsus olmak üzere, bin lira ilave devlet katkısı sağlanacak. Bakanlar Kurulu, bu tutarı yarısına kadar artırmaya veya yarısına kadar azaltmaya yetkili olacak. Emeklilik hakkının kullanılması halinde, hesabında bulunan birikimi en az 10 yıllık, yıllık gelir sigortası sözleşmesi kapsamında almayı tercih eden çalışana, birikiminin yüzde 5'i karşılığı ek devlet katkısı ödemesi yapılacak.

ÇOCUKLAR DA BESLENECEK
Yeni düzenleme ile 18 yaş altındakilerin de Bireysel Emeklilik Sistemi'ne katılımının önü açılacak. Önümüzdeki yıl yapılacak düzenlemede 18 yaşın altındaki çocuklar ve gençler velileri aracılığıyla 2017'den itibaren sisteme dâhil edilebilecek.

HEDEF 12 MİLYON KATILIMCI
Türkiye, 2023 yılında Cumhuriyet'in 100'üncü yılını kutlarken BES de 20 yılı geride bırakacak. 2023'te emeklilik yatırım fonlarının GSYİH içindeki payının yüzde 11'lerde oluşması bekleniyor. Devlet teşvikiyle önemli bir çıkış yakalayan bireysel emeklilik sistemi de, 2017'de yürürlüğe girecek otomotik katılım ile 2023 hedeflerine odaklandı. BES'in 2023'te 12 milyon katılımcı, 400 milyar lira fon büyüklüğüne ulaşması hedefleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Otomatik katılım BES’i uçuracak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN