Türk Lirası’na vatandaş kalkanı

Giriş Tarihi: 1.12.2016
Türk Lirası’na vatandaş kalkanı
Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimini tankların altına yatarak püskürten, ekonomiye dolar üzerinden yapılan saldırıya ise TL'ye sahip çıkarak direnen Türk halkının dünyada benzeri az rastlanan bu vatanserverliği Merkez Bankası'nın Finansal İstikrar Raporu'na da damga vurdu. Merkez Bankası tarafından dün yayımlanan raporda, hanehalkı olarak tanımlanan bu kesimin, finansal varlıklarındaki artışa vurgu yapılarak, bunun döviz hesaplarındaki çözülmeyle birlikte TL mevduatlardaki artıştan kaynaklandığına dikkat çekildi. Türk halkının mayıs ayından itibaren yabancı para mevduat yerine, TL'yi tercih etmeye başladığı ve son 6 ay içinde 20 milyar dolarlık döviz satışı gerçekleştirdiği belirtildi. Bu gelişmeyle birlikte, hanehalkı mevduatı içinde yabancı para mevduatın payı yüzde 42'den 38'e geriledi.

5 MİLYARLIK HİSSE ALDILAR
Hanehalkının finansal varlıklarındaki artışta emeklilik yatırım fonları ile hisse senedi piyasasında değerlendirilen tasarrufların artması da etkili oldu. Yerli yatırımcıların hisse senedi piyasasında 15 Temmuz'da miktar bazında yüzde 53.74 olan payı 16 Kasım'da 54.89'a çıktı. Bu dönemde borsada yaşanan yüzde 10'luk düşüş dikkate alındığında yerli yatırımcının yaklaşık 5 milyar TL'lik hisse senedi aldığı ortaya çıktı.

KONUT TALEBİ ARTTI
Faiz düşüşünün konut talebini ivmelendirdiği ve ipotekli konut satışlarının ağustos ayından itibaren artış trendine girdiği belirtildi. Eylül 2016 itibarıyla istihdam edilen her 100 kişiye karşılık yaklaşık 7 konut kredisi müşterisi bulunduğuna dikkat çekilerek, hanehalkı kredilerinin toplam tutarının GSYİH'ye oranının da diğer benzer ülkelere kıyasla düşük olduğu vurgulandı. Reel sektörün finansal borçlarının GSYİH'ye oranının gelişen piyasalar ortalamasının altında olduğunun altı çizilirken, açık pozisyona rağmen kur riskini azaltıcı unsurların gözardı edilmemesi gerektiğine işaret edildi. Yabancı para ve TL kredilerde büyük firmaların payı arttı.

KUYUMCULARA BORSA KAPISI AÇILDI
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın altının teşvik edilmesi yönündeki çağrısına Borsa İstanbul'dan cevap geldi. Elmas ve Kıymetli Taş Piyasası'nda, perakende sektöründe bulunan kuyumculara işlem yapma yetkisi verildi. TL'ye çevrilen aidat 20 bin liradan 5 bine indi.

TASARRUF ORANI 8 YILIN ZİRVESİNDE
Hanehalkı varlık ve yükümlülüklerinin GSYİH içindeki payı sırasıyla yüzde 45 ve 22 seviyesinde kaldı. Hanehalkı tasarruf oranı 8 yılın en yüksek seviyesine çıktı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk Lirası’na vatandaş kalkanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN