Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sigara paket başına 50 kuruş arttı

Sigaraya yüzde 6, alkollü içeceklere yüzde 4 zam geldi. Sigarada paket başına 50 kuruşluk artış anlamına gelen düzenlemenin enflasyona etkisi 0.26 puan olacak

Giriş Tarihi: 2.12.2016
Sigara paket başına 50 kuruş arttı
Tütün ve alkollü ürünlerden alınan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) arttı. Taze üzüm şarabı, köpüklü şarap ve fermente edilmiş diğer içecekler dışındaki alkollü içeceklerin asgari maktu vergi tutarı yüzde 10 oranında yükseltildi. Bu düzenlemenin fiyatları yaklaşık yüzde 3-4 artırması bekleniyor. Tütündeki maktu vergi de 7 kuruş artış gösterdi. Söz konusu vergi artışının ortalama fiyatlara etkisi yüzde 5-6 civarında olacak. Düzenlemenin ardından sigara fiyatlarında paket başına 50 kuruş artış olacağı hesaplanıyor. Artışın enflasyona etkisi ise 0.26 puan olacak. Söz konusu vergi artışı ile birlikte 2017 yılı bütçesindeki gelir kalemleri de artacak. Tütündeki artışın 2017 bütçesine 2.7 milyar lira, alkollü içeceklerdeki düzenlemenin ise gelire yaklaşık 540 milyon lira etki yapacağı tahmin ediliyor.

MAKTU VERGİ ARTIRILDI
Maliye Bakanı Naci Ağbal, tütün ürünlerinde nispi, asgari maktu ve maktu vergi olduğunu belirterek "Üç tane parametreye bağlı olarak oluşan bir vergi oranı var. Sadece maktu vergide 7 kuruş civarında bir artış yaptık. Yaklaşık 25 kuruş olan maktu vergi, 32 kuruşa çıktı" dedi. Her sene yılbaşında ve temmuzda yeniden değerleme oranı nispetinde alkolde ve tütün ürünlerinde maktu vergilerin arttığını hatırlatan Ağbal, "Ocakta yeniden değerleme oranına bağlı ilave bir artış olmayacak" dedi. Sigara firmaları ise düzenlemenin ocakta yapılmasını beklediklerinin aralıkta gelen zammın kendileri için sürpriz olduğunu belirtti. Firmalar, değerlendirme yaptıktan sonra ne oranda bir zam yapacaklarına karar verecekleri bilgisini verdiler.

ZAM ORANLARI
Düzenlemeyle biranın vergi oranı yüzde 63 olarak korundu. Ancak asgari maktu vergi oranı 1.628'den 1.1691 liraya çıkarıldı. Bu da yüzde 10'luk artış anlamına geliyor. Rakıda litre başına 134.84 lira olan asgari maktu vergi tutarı 148.33 liraya yükseldi. Artış yaklaşık yüzde 10 civarında oldu. Sigarada asgari maktu vergi tutarları değişmezken paket başına alınan maktu vergi tutarlarında artış oldu. Her bir dal sigara için alınan vergi artışı 7 kuruş oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sigara paket başına 50 kuruş arttı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN