Giriş Tarihi: 12.1.2017 10:20 Güncelleme Tarihi: 12.1.2017 10:26
Türkiye'ye 20 milyar dolar geliyor!

2 trilyon dolar fon büyüklüğüne sahip uluslararası şirketinin radarında. 70'ten fazla ülkede faaliyet gösteren çok uluslu yatırım şirketi National Standard Finance, gelecek dört yılda Türkiye'ye yatırım yapmaya hazırlanıyor

PROJELERE KAYNAK SAĞLAYACAK

, kurulacak yeni bir fon aracılığıyla yabancı çekmeye hazırlanıyor. İlk etapta Suudi Arabistan ve Kuzey Amerika kaynaklı kurumsal sermayenin kaynak aktaracağı Türk-Körfez Fonu, Türkiye'de çeşitli projelere finansman sağlayacak.

İKİLİ EKONOMİK ANLAŞMALAR

Fon ayrıca ikili ticari ilişkileri de destekleyecek. Fonun kurulmasına ön ayak olan National Standard Finance Yönetim Kurulu Başkanı Russel Duke ayrıntıları NTV'ye anlattı:

"Bu yeni yatırım planının içinde hem kurumsal sermaye hem de Suudi Arabistan ve Türkiye arasında ikili ekonomik anlaşmalar olacak. Şimdilik sadece Suudi Arabistan ve Kuzey Amerika kurumsal sermayesi var. Ancak yatırım planları netleşip başarıya ulaştıkça diğer Körfez İşbirliği Konseyi ülkeleri de dahil olabilir. İşin, Türkiye'nin dış ticaret açığına katkıda bulunacak mal ve hizmet alışverişini içeren ticari bir yanı da var ki, bunu da çok önemsiyoruz."

CİDDİ KAYNAK GİRİŞİ

Türk-Körfez Fonu önümüzdeki birkaç yılda Türkiye'ye ciddi bir kaynak girişi sağlayacak.

4 YILDA 20 MİLYAR DOLARLIK KAYNAK

Duke "Hala üzerinde çalışmalar devam etmekle birlikte 4 yılda lık bir kaynaktan söz ediyoruz. Finansal hizmetler, altyapı, enerji, emlak, tarım gibi sektörlere yatırımlar planlanıyor. Ne zaman ve ne kadar fon sağlanacağı projelerin hazır olma durumuna göre değişebilir" dedi.

"TÜRKİYE'NİN İSTİKRARI DÜNYA EKONOMİSİ İÇİN ÖNEMLİ"

Russel Duke, Türkiye'ye yatırım yapmaya neden şimdi karar verdiklerine ilişkin şöyle konuştu: "Türkiye'deki fırsatların farkındayız ve burada daha aktif olma kararı aldık. Türk Lirası'ndaki değer kaybı kısa vadede yabancı yatırımcı için büyük fırsat sunuyor, ancak uzun vadede TL'nin istikrara kavuşmasını ve değerlenmesini bekliyoruz ki bu Türkiye'deki yatırımlarımızı da olumlu etkileyecek. Ayrıca yönetimi ve başkanlığında ABD-Türkiye ilişkilerinin daha da gelişmesini bekliyoruz. Türkiye'nin uzun vadeli siyasi ve ekonomik istikrarı bölge için, bölgenin istikrarı da dünya ekonomisi için son derece önemli. Biz buna doğrudan yabancı yatırım ve kurumsal fonlama ile katkıda bulunmak istiyoruz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'ye 20 milyar dolar geliyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN