Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk tarım sektörü Konya’da buluşuyor

Bu yıl 15’inci kez kapılarını açan Konya Tarım Fuarı, yerli yabancı 300 bin ziyaretçiyi ağırlayacak. 15 ülkeden 1.180 firmanın katılacağı fuar, 25 Mart’a kadar devam edecek

Giriş Tarihi: 21.3.2017
Türk tarım sektörü Konya’da buluşuyor
Konya Tarım Fuarı, bugün 15'inci kez kapılarını açıyor. 25 Mart'a kadar devam edecek olan fuar, TÜYAP Konya Uluslararası Fuar Merkezi'nde gerçekleştirilecek. 7 ayrı salonda, toplam 90 bin metrekare alana sahip olan fuara, 15 ülkeden bin 180 firma katılacak. Tarımsal mekanizasyon anlamında tüm teknolojik yeniliklerin görücüye çıkacağı fuar süresince, traktörden biçerdöverlere, tarımsal mekanizasyon lansmanlarına ve çeşitli etkinliklere de ev sahipliği yapılacak. 60 ülkeden ziyaretçileri profesyonellerle buluşturacak olan fuarı, yerli yabancı 300 binin üzerinde kişinin ziyaret etmesi bekleniyor. TÜYAP Fuar ve Fuarcılık Hizmetleri A.Ş. Genel Müdürü İlhan Ersözlü, Tarım Fuarı ile birlikte 2017 fuar sezonu açtıklarını söyledi. Ersözlü "Türkiye'nin farklı coğrafyalarında 60 civarında tarım fuarı düzenleniyor. Konya Tarım Fuarı ise gerek katılım gerek alan gerekse katılan firmalar açısında sektöründe Türkiye'nin en büyüğü olma özelliğini taşıyor" dedi. Konya Tarım Fuarı'nın şehrin en önemli etkinliklerinden biri haline geldiğini aktaran Ersözlü, "Şehrimizin sosyo-ekonomik hayatına büyük katkıları olan fuarla ile bu yıl da fuar haftasında tüm otellerimizin dolduğunu, alışveriş merkezlerimizin, restoranlarımızın ve tüm esnafın Konya Tarım Fuarı için ekstra bir hazırlık yaptıklarını görüyoruz. 5 gün sürecek fuar boyunca 300 binden fazla ziyaretçi bekliyoruz" diye konuştu.

HEDEF 500 BİN ZİYARETÇİ
Tarım Fuarı'nın Konya'ya hem katılımcı firma hem de ziyaretçi sayısı itibariyle çok büyük katkısının olduğunun altını çizen Konya Ticaret Odası (KTO) Yönetim Kurulu Üyesi Ramazan Erkuş, "Bu yıl hedefimiz ziyaretçi sayısında 300 bini aşmak. Bu da bir önceki yıla oranla yüzde 20 büyümeye tekabül ediyor. Gelecek yıl hedefimiz ise 500 bin ziyaretçi rakamına ulaşmak" ifadelerini kullandı. Tarım mekanizasyonu sektörünün daha da büyümesini hedeflediklerini aktaran Erkuş, sözlerini şöyle sürdürdü: "Konyalı iş adamlarımız son yıllarda ihracatı arttırarak Konya'yı işsizliğin en az olduğu şehirlerden biri haline getirdiler. Şehrimiz ve ülkemizin kalkınması için tüccar ve sanayicimizin fedakârca ve azimle çalışması en büyük sermayemizdir."

TARIM ALETLERİNİN YÜZDE 65'İ KONYA'DAN
Konya Tarım İl Müdürlüğü Başkan Yardımcısı Ferdi Tosun, tarımsal mekanizasyonda Konya'nın çok önemli bir yere sahip olduğunu söyledi. Tosun, "Konya olarak tarımsal aletlerin yüzde 65'ini üretiyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk tarım sektörü Konya’da buluşuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN