’ın aktifi 221 milyarı aştı

Giriş Tarihi: 11.5.2017
VakıfBank’ın aktifi 221 milyarı aştı
, ilk çeyrekte 1 milyar 225 milyon TL net kâr elde etti. Bankanın aktif büyüklüğü yüzde 16 artışla 221 milyar TL'yi, nakdi kredileri yüzde 23 artışla 153 milyar TL'yi aşarken, toplam mevduatı ise yüzde 13 büyüme ile 130 milyar TL'ye ulaştı.

10 YILIN EN BAŞARILI PERFORMANSI
Yüzde 24.6'lık ortalama özkaynak kârlılığı ve yüzde 2.26'lık ortalama aktif kârlılığı ile bankanın son 10 yıldaki en başarılı finansal performansını açıklamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Vakıfbank Genel Müdürü Halil Aydoğan, "Küresel piyasalardaki zorlu koşullara rağmen, sürdürülebilir bir şekilde büyümeye ve ülke ekonomisine destek olmaya devam ettik. Vakıfbank'ın yılın ilk çeyreği itibarıyla Türkiye ekonomisine sağladığı nakdi ve gayri nakdi kredi toplamı 200 milyar TL sınırına dayandı" dedi. Büyümeden ödün vermeden, verimlilik odaklı çalışma anlayışının başarılı finansal sonuçlarla birleşmesi neticesinde, sermaye rasyolarını iyileştirmeye devam ettiklerinin altını çizen Genel Müdür Aydoğan, "2016 yıl sonuna göre sermaye yeterlilik rasyomuz 129 baz puan artışla yüzde 15.45 seviyesine, çekirdek sermaye rasyomuz 89 baz puan artışla yüzde 12.36 seviyesine yükseldi. Sermayemizi, ülkemize en çok katma değer yaratacak alanlarda kullanmaya devam edeceğiz" dedi.

SEKTÖRÜN ÜZERİNDE BÜYÜME
Güçlü sermaye, yüksek likidite ve iyi yönetilen aktif/pasif dengesi ile nakdi kredilerde sektör ortalamasının üzerinde, yüzde 23 büyüme kaydettiklerini belirten Aydoğan, "Yüzde 70'e yaklaşan kredilerimizin aktifler içindeki oranıyla, bilançosunu reel sektöre en fazla kullandıran banka olduk" dedi.

YURTDIŞINDAN UZUN VADELİ KAYNAK
Yurtdışı borçlanma tarafında uygun maliyetli ve uzun vadeli kaynak getirmeye devam ettiklerini belirten Aydoğan, şöyle konuştu: "ICBC'den üç yıl vadeli 250 milyon dolar tutarında yeni bir kredi temin ettik. Ocakta 228 milyon dolar tutarındaki Basel II uyumlu tahvillerimizi sermaye benzeri tahvillerle takas ettik. Sendikasyon kredimizi en yüksek çevirme oranı olan yüzde 108 ile yeniledik."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
VakıfBank’ın aktifi 221 milyarı aştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN