Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Anneler Günü’nde 2 milyarlık ciro

Giriş Tarihi: 14.5.2017
Anneler Günü’nde 2 milyarlık ciro
Sevgililer Günü'nden sonra yılın ikinci özel tarihi 14 Mayıs'ta kutlanacak Anneler Günü perakende sektörünü de canlandırdı. Haftanın ilk günü itibarıyla başlayan alışverişlerde en çok tercih edilen tekstil, takı-aksesuar ve küçük ev aletleri oldu.
Saat&Saat'in Başkanı Ramazan Kaya, bu hafta satışlarda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20'lik bir artış olmasını beklediklerini söyledi.
Silk&Cashmere'in kurucusu Ayşen Zamanpur ise, bu yıl ertelenen alışveriş, indirim kampanyaları ve özel koleksiyonlar sayesinde normal bir haftaya göre 4 misli satış olmasını beklediklerini bunun da yüzde 25 satış artışı anlamına geldiğini kaydetti.
Koton'un Eşbaşkanı Gülden Yılmaz da hafta sonuyla birlikte en az yüzde 20 ciro artışı hedeflediklerini ifade etti. "Özel günleri tüketiciye farklı ürünler ve kampanyalar sunmak için önemli fırsatlar olarak görüyoruz. Özellikle aksesuar, bijuteri ve kozmetik ürünlerimizde artış bekliyoruz" dedi.

İnternetten çiçek siparişi % 50 artıyor
Türkiye'de, dijital ortamda özel günler arasında en fazla para Anneler Günü'nde harcanıyor. BKM verilerine göre Anneler Günü'nde yapılan harcamalar, her yıl yüzde 15-20 aralığında artıyor. Bu yıl da artış hızının aynı oranlarda olması ve yapılacak harcamaların 2 milyar lirayı aşması bekleniyor. Avantajix.com'un kurucu ortağı Güçlü Kayral, internet üzerinden çiçek siparişlerinin ise anneler Günü'nde normal günlere göre 50-60 kat, elektrikli küçük ev aletleri siparişinin de 15-20 kat arttığını söyledi. Kayral, sanal kuyumcuların cirosunun da bu dönemde yüzde 50'ye yakın arttığını kaydetti.

Son dakikacıların oranı % 11
n11.com'un 700'e yakın katılımcıyla gerçekleştirdiği Anneler Günü araştırmasına göre küçük ev aletleri bu yıl da en çok tercih edilen hediye oldu. Hediye almayı planlayanların yüzde 62'si Anneler Günü'ne bir hafta kala o özel gün için hediyesini alırken, yüzde 25'lik bir grup ise Anneler Günü'nden bir gün önce alıyor. Aynı gün içerisinde alanlar yüzde 11'lik grubu oluşturuyor. Yüzde 3'lük bir azınlık ise bir ay önceden hediyesini hazır ediyor. Katılımcıların yüzde 80'i kendi anneleri ile birlikte eşlerinin annelerine ve diğer aile büyüklerine de hediye aldıklarını söylüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anneler Günü’nde 2 milyarlık ciro
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN