Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sıfır iş kazasına mega projede start verildi

Giriş Tarihi: 14.5.2017
Sıfır iş kazasına mega projede start verildi

Güvenli çalışma ortamı sağlamayı ve iş kazalarını sıfıra indirmeyi amaçlayan deklarasyon, Yeni Havalimanı Şantiyesi’nde imzalandı

İş güvenliğinde "sıfır iş kazasının" Türkiye'nin mega projeleri arasında bulunan İstanbul Yeni Havalimanı projesi ile hayata geçirilmesi için düğmeye basıldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın "Milli İstihdam Seferberliği" projesinin ikinci periyodunu kapsayan "İş Sağlığı ve Güvenliği Deklarasyon Toplantısı: Hedef Sıfır" projesinin startı verildi. İstanbul'da yapımı süren İstanbul Grand Airport 3'üncü Havalimanı (İGA) ile başlayan projenin imza töreni inşaat sahasında gerçekleşti. Törene İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın yanı sıra TOBB Başkan Yardımcısı Halim Mete, işçi - işveren sendikaları temsilcileri katıldı.

SOMA'NIN YILDÖNÜMÜ
301 madencinin hayatını kaybettiği Soma faciasının yaşandığı günün yıldönümünde iş sağlığı ve güvenliğini böyle bir projede başlattıklarına dikkat çeken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, bu faciadan ders alarak maden kazasında kaybettiğimiz çalışanların hak ve hukukunu koruyabilmek adına bunu önemsediklerini belirtti. Önümüzdeki dönemde, belediye, işveren, işçi sendikaları ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın bunun bir kültüre dönüştürülmesi mücadelesi vereceklerine dikkat çeken Müezzinoğlu, "İlkokul öğrencilerine strateji ile iş sağlığı ve güvenliğini anlatmalıyız" diye konuştu.

DÜNYA İLE YARIŞIYORUZ
Türkiye'nin dünya ile yarışan bir ülke olduğuna vurgu yapan Müezzinoğlu, "İşin özünde yaptığımız işe ve çalıştığımız insanlara saygı gerekiyor" dedi. İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü İsmail Gerim de iş sağlığı ve güvenliği için havalimanı projesinin dönüşüm sürecinin başlangıcı olacağını söyledi.HAVALİMANININ % 52'Sİ TAMAMLANDI
İGA CEO'su Yusuf Akçayoğlu, 26 bin çalışanla yürüttükleri projenin yüzde 52'sinin tamamlandığını kaydetti. Akçayoğlu, projede 96 iş güvenlik istihdamı şartına karşılık 450 kişinin istihdam edildiğini bildirdi. Akçayoğlu, 85 bin çalışanına 19 farklı alanda iş güvenlik eğitimi verdiklerini söyledi. 228 çalışanı iş güvenliği çalışmasına iyi uyum gösterdikleri için ödüllendirildiğini ifade eden Akçayoğlu, "3 bin iş makinesi, 2 bini kamyon olmak üzere, günlük 4 bin 500 araç inşaat sahasına giriyor. İGA ehliyeti ve trafik eğitimi verdik. Havalimanı tamamlandığında 225 bin kişilik bir istihdama sahip olunacak. Bu kapsamda İGA projemiz istihdamın lokomotifi olacak" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sıfır iş kazasına mega projede start verildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN