Akıllı kentte mesafe katettik

Giriş Tarihi: 16.5.2017
Akıllı kentte mesafe katettik

Dünya Akıllı Şehirler Fuarı kapılarını İstanbul’da ziyaretçilerine açtı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’u akıllı kent haline getirmek için ciddi mesafeler katettiklerini söyledi

Sabah gazetesi ve AHaber'in medya sponsoru olduğu dünyanın önde gelen kuruluş ve uzmanlarını bir araya getiren Dünya Akıllı Şehirler Fuarı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi önderliğinde dün ziyaretçilerine kapılarını açtı. Şehir yaşamını kolaylaştırmak için birçok teknoloji firmasının katılımını gerçekleştirdiği fuara ilginin yüksek olması dikkat çekti. Şehirleri akıllı hale getirmek için birçok yazılım geliştirip faaliyete geçirdiklerini aktaran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, akıllı kent konusunda ciddi mesafeler aldıklarını kaydetti.

CEPTEN TERCÜME
Başkan Topbaş ayrıca mobil cep trafik ve İBBNavi gibi uygulamaları insanların hizmetine sunduklarını söyledi. Topbaş, uluslararası konferanslarda farklı yabancı dillerde yapılan ve cihazlarla insanların takip etmek zorunda kaldığı simültane tercümelerin artık cep telefonlarında dinlenebileceğini belirterek, "Kodlar verilerek cep telefonlarınızda simültane tercümeleri dinleyebileceksiniz. Bunları dünyada ilk kez bizim ekiplerimiz başardı. Hatta statlarda binlerce insan, anonslara gerek kalmadan cep telefonlarından ne söylendiğini duyabilecek" dedi.

EKONOMİYİ TETİKLİYOR
21'inci yüzyılın teknolojik gelişimler açısından kritik bir eşik olduğunu da belirten Topbaş, "2050'de dünya nüfusunu yüzde 70'i şehirlerde yaşayacak. Büyük şehirler ekonomik gelişmeleri tetikliyorlar. Küresel hasılanın yüzde 80'i şehirler tarafından üretiliyor. Böylece şehirler insanlar için çekim merkezi oluyor" diye konuştu.

YATIRIMLAR ARTACAK
Fuarın sürdürülebilir şehir için önemli olduğunu belirten İstanbul Valisi Vasip Şahin, Türkiye'nin içinde bulunduğu geçiş sürecinde yapılan bu organizasyonun yatırım stratejilerini belirlemesinde ciddi katkılarının olduğunu söyledi. Günümüzde her alanda hızlı değişimin olduğunu ve şehirler açısından büyük önem arz ettiğini aktaran Şahin, "Fuarla 100'ü aşkın firmayla, 3 bini aşkın işadamı ve 10 binden fazla profesyonelin ziyaretiyle ihracatın gelişimine paralel olarak üretici firmalar için dünyanın çeşitli ülkelerinden yatırım yapmak imkânı sunacak. Bu uluslararası fuarın dünyada ve ülkemizde giderek artan enerji talebinin daha da hızlı karşılanmasına büyük katkı sağlayacak" dedi.

Engin TUNÇ

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akıllı kentte mesafe katettik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN