Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Turkcell ve Huawei yerli teknolojiyle üretim yapacak

Giriş Tarihi: 16.5.2017
Turkcell ve Huawei yerli teknolojiyle üretim yapacak

Turkcell ve Huawei, iki yıl önce başlattıkları işbirliğini genişletti. Türkiye’deki ortak Ar-Ge çalışmalarını geliştirecek olan iki şirket, yerli teknolojilerle yazılım ve üretim yapacak

Yaklaşık iki sene önce Çin'de imzaladıkları protokolle yerli üretim, 4.5G ve 5G teknolojilerini geliştirmek amacıyla birlikte çalışmaya başlayan Turkcell ve Huawei aralarındaki işbirliğinin kapsamını genişletti. Bu kapsamda anlaşma imzalayan iki şirket, önümüzdeki süreçte hem yerli teknoloji üretimindeki çalışmalarını derinleştirecek hem de Türkiye'deki ortak Ar-Ge çalışmalarına hız verecek. İki şirket arasındaki işbirliği, akıllı şehir çözümlerinin yerli üretim ve yazılımlarla hayata geçirilmesi amacıyla ortak ekiplerin kurulmasını da hedefliyor. Turkcell ve Huawei arasındaki anlaşma, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Çin'de gerçekleştirdiği resmi temaslar sırasında Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'ın da katılımıyla imzalandı. Bakan Arslan, Türkiye'nin her alanda yerli teknolojiler geliştiren bir ülke olması için çalıştıklarını söyledi. Bakan Arslan, "Yazılım sektörü de bu anlamda çok kritik bir öneme sahip. Yeni İpek Yolu ile 31 trilyon dolarlık bir pazara erişeceğiz ancak yeni dünyada yerli ve milli yazılımlarınız olmadan teknoloji geliştirmek zor. Turkcell ve Huawei'nin işbirliğini Türkiye'de yerli teknoloji geliştirilmesinde büyük bir adım olduğunu düşünüyorum" dedi.

TÜRKİYE ÖNEMLİ BİR MERKEZ
Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça, Türkiye'nin her alanda kendi teknolojilerini geliştiren bir ülke konumuna gelmesi amacıyla uzun soluklu işbirlikleri yaptıklarını söyledi. Akça, "4.5G ve 5G'de yerli teknoloji geliştirmenin, ülkemizin sadece teknolojide değil ekonomide de yeni bir sıçrama yapması adına önemli bir fırsat olduğunu düşünüyoruz" diye konuştu. Huawei Kıdemli Başkan Yardımcısı Tian Feng da, Türkiye'yi Asya ve Avrupa'yı birbirine bağlayan önemli bir merkez olarak gördüklerini belirterek, "Güçlü ekonomisi ve dinamik insan kaynağına olan güvenimiz nedeniyle, dünyadaki ikinci büyük yazılım ve Ar-Ge merkezimizi Türkiye'de kurduk" ifadelerini kullandı.


İki şirket arasındaki anlaşma, Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça ve Huawei Kıdemli Başkan Yardımcısı Tian Feng tarafından imzalandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turkcell ve Huawei yerli teknolojiyle üretim yapacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN