Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İstanbul cileri ile ilgili flaş karar

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nin (UKOME) aldığı karar, kentteki tüm lere havalimanlarından müşteri alabilme imkanı getirdiği duyurulmuştu. Öğlen saatlerinde ise İBB'den İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME)'nin, kentteki  tüm taksilerin ndan yolcu alabilme alabileceğine yönelik haberlerle ilgili olarak İBB tarafından, "gerçeği yansıtmadığı" açıklaması yapıldı

Giriş Tarihi: 30.5.2017 11:21 Güncelleme Tarihi: 30.5.2017 13:42
İstanbul taksicileri ile ilgili flaş karar

Şehirdeki cilerin en büyük sorunlarından olan havalimanlarından yolcu alamama konusu, UKOME'nin 25 Mayıs'ta yapılan toplantısında görüşüldü.

Toplantıda, şehirdeki tüm taksicilerin havalimanlarından müşteri alabilmesi karara bağlandı. İmzadan çıkınca hayata geçecek karar, taksici esnafının yüzünü güldürdü.

taksilerinin dışında buradan müşteri alamayan taksici esnafının bu sıkıntısı böylelikle sona erecek. Kendilerinden başka taksicilerin buralardan yolcu almasına izin vermeyen havalimanı taksicileri ile meslektaşları arasında büyük kavgalara neden olan sorun yeni kararla çözüme kavuşturulacak.

Kentte bulunan yaklaşık 18 bin taksiden sadece bini havalimanlarından yolcu alabiliyorken, yeni kararla tüm taksici esnafı bu haktan yararlanabilecek.

"MESLEKTEKİ TEKELCİLİK KALKACAK"

İstanbul Taksi Durakları Derneği Başkan Yardımcısı Orhan Demirci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kararın taksicileri çok sevindirdiğini belirterek, UKOME'ye teşekkür etti.

Demirci, tüm taksicilerin bu haktan yararlanamamasının sektörde büyük sıkıntılar yaşanmasına neden olduğunu anlatarak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bu karar, sektör açısından devrimdir. Şu ana kadar esnafa yapılan zulüm sona eriyor. Meslekteki tekelcilik kalkacak. Düşünsenize, insanlar yaklaşık 2 milyon lira verip plaka alıyor ama bu taksiyle havalimanından yolcu alamıyor. Niye? Çünkü birileri oralara çökmüş. Esnaf oradan müşteri aldığında ya bıçaklanıyor ya da dövülüyordu. Ondan sonra meslek adına hiç hoş olmayan görüntüler ortaya çıkıyordu. Ülkemiz adına da kötü örnek teşkil ediyordu. Çünkü turistlerin ilk geldikleri yer, genellikle havalimanlarıdır. En çok turisti orada görürsünüz. Kanlı bıçaklı, birbirine girmiş taksicileri görmeleri, ülkemiz için pozitif bir şey değil. Belki de Türkiye'ye ilk defa gelmiş bir turist, eli kanlı taksicileri gördüğünde, aklında hep o görüntü kalır. Taksiye binmeye bile cesaret etmeyebilir."

Bu durumun, taksici esnafının çalışırken karşılaştığı en büyük sorunlardan olduğunu aktaran Demirci, kararın çıkmasından sonra taksicilerin "bayram" yaptığını dile getirdi.

Demirci, kararın havalimanı taksicilerini de memnun edeceğini belirterek, "Orada çalışan arkadaşlarımız da mutlu olacak. Çünkü oraları ellerinde tutanlar, esnaftan çok büyük miktarlarda aidatlar ya da haftalıklar alıyor. Bu aidatlar altında havalimanı taksicileri eziliyor. Esnaf kazanamıyor. 2 milyon yatırım yapıyorsunuz, sizin sırtınızdan başkaları kazanıyor. Bu, hak değildir. Bu nedenle İstanbul Büyükşehir Belediyesine taksici esnafı olarak minnettarız. Bu sorunu ortadan kaldırması, sektör adına büyük gelişmedir." değerlendirmesinde bulundu.

İBB'DEN YALANLAMA

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME)'nin, kentteki tüm taksilerin havalimanından yolcu alabilme alabileceğine yönelik haberlerle ilgili olarak İBB tarafından, "gerçeği yansıtmadığı" açıklaması yapıldı.

"UKOME Toplantısında şehirdeki tüm taksicilerin havalimanlarından müşteri alabilmesinin karara bağlandığı ifadeleri gerçeği yansıtmamaktadır" ifadelerinin yer aldığı İBB'nin açıklamasında şöyle denildi:

"Söz konusu 25.05.2017 tarih ve 2017/4-5 sayılı UKOME kararı ile İstanbul Atatürk ve Sabiha Gökçen havaalanlarına dışarıdan yolcu getiren taksilerin, dönüş istikametinde yolcu alabilmeleri hususu görüşülmüş ve konunun tüm tarafların katılımı ile gerçekleştirilecek bir Alt Komisyon toplantısı ile değerlendirilmesine karar verilmiştir.Haberde geçen ifade de olduğu gibi havaalanları içerisindeki taksi duraklarının umuma açık taksi durağı olarak değerlendirilmesini gerektiren herhangi bir karar alınmamıştır.Karar konusu Alt Komisyon toplantısı en kısa sürede İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı koordinatörlüğünde düzenlenerek ilgililerine ve kamuoyuna konu hakkında bilgi verilecektir."

TUNA: HENÜZ ALINMIŞ BİR KARAR YOK

Atatürk Havalimanı Taksicileri Kooperatifi Başkan Yardımcısı Yusuf Tuna henüz alınmış bir karar olmadığını belirterek, " UKOME'nin almış olduğu bir karar yok. Karar imza aşamasında değil. Biz oradaydık öyle bir karar yok. Olmayan bir şey için konuşmak doğru değil"dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstanbul taksicileri ile ilgili flaş karar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN