Doğu ve Güneydoğu'da yüz güldürdü

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki 17 ilden bu yılın ilk 6 ayında 906 milyon 132 bin dolarlık gerçekleştirildi.

Giriş Tarihi: 5.7.2017 18:02 Güncelleme Tarihi: 5.7.2017 18:09
Doğu ve Güneydoğu'da ihracat yüz güldürdü

Doğu Anadolu çılar Birliğinin (DAİB) sorumluluk alanındaki 17 ilde, bu yılın ilk altı ayında 906 milyon 132 bin dolarlık ihracat yapıldı.

AA muhabirinin DAİB verilerinden yaptığı derlemeye göre, bu yılın ocak-haziran döneminde DAİB'in sorumluluk alanındaki 17 ilden 171 ülkeye ihracat gerçekleştirildi.

Bu dönemde gerçekleştirilen ihracat, geçen yılın aynı dönemine kıyasla tarımda yüzde 5, maden sektöründe de yüzde 4'lük artış gösterdi.

Aynı dönemde toplam 906 milyon 132 bin dolarlık ihracat yapılan söz konusu illerde, geçen ayın ihracat rakamı ise 152 milyon 115 bin dolar oldu.

Birliğin ocak–haziran dönemi ihracatında ilk sırayı Irak alırken, bu ülkeyi İran, Azerbaycan ve Türkmenistan takip etti.

"İHRACAT PERFORMANSI SEVİNDİRİCİ"

DAİB Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Şengel, 6 aylık ihracat performansının sevindirici olduğunu söyledi.

Şengel, "2017 yılının ilk 6 ayını kısmen bir toparlanmayla geçirdik. İnşallah bu yılın ikinci yarısında ihracat anlamında daha ciddi toparlanma bekliyoruz. Bölgedeki normalleşme ve Cazibe Merkezleri programının başlaması, yatırım anlamında bölgenin cazibesinin artmasına olumlu etki edecektir." dedi.

Bölgeden en fazla ihracat yapılan ülkenin Irak olduğunu belirten Şengel, İran, Azerbaycan ve Türkmenistan'ın da en önemli pazarlar arasında yer aldığını kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doğu ve Güneydoğu'da ihracat yüz güldürdü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN