Türkiye'nin en iyi haber sitesi

G20’den serbest ticaret kararı çıktı

Giriş Tarihi: 9.7.2017
G20’den serbest ticaret kararı çıktı

Hamburg’da toplanan G20 liderleri, zirvenin ikinci gününde serbest ticaret ve korumacılık konusunda anlaşmaya vardı

Almanya'nın Hamburg kentinde düzenlenen G20 Zirvesi'nde bir araya gelen liderler, serbest ticaret ve korumacılık konusunda anlaşmaya vardı. Toplantının ardından yayımlanan bildiride, adil olmayan ticaret uygulamaları da dahil korumacılıkla mücadeleye devam etme kararı alındığı belirtildi. Ancak ticarette yasal savunma araçlarının rolünün kabul edildiği kaydedildi. Anlaşma kapsamında piyasalar açık tutulacak, karşılıklı olarak avantajlı ticaret ve yatırımlar ise artırılacak. Toplantıda haksız ticaret uygulamalarına da yer verilirken korumacılıkta mücadeleye ve yasal ticaret savunma araçlarının etkin rol oynayacağı görüşüne yer verildi. Öte yandan liderler OECD, DTÖ ve Uluslararası Para Fonu gibi grupların ticaretin mevcut etkilerini gözden geçirmesini ve 2018'de G20'ye rapor vermesini talep etti.

TRUMP'TAN KITLIĞA DESTEK
G20 Zirvesi'nde öne çıkan başlıklardan biri de ABD Başkanı Donald Trump'ın kıtlıkla mücadele eden Somali, Güney Sudan, Nijerya ve Yemen'e 639 milyon dolar vaat etmesi oldu. Trump tarafından dünya çapındaki açlıkla mücadele eden en büyük insani yardım kuruluşuna başkan olarak atanan David Beasley, "İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana meydana gelen en büyük insani krizi yaşıyoruz. Bu yıl 109 milyon kişi gıdaya ihtiyaç duyuyor" değerlendirmesini yaptı.

"PARİS ANLAŞMASI'NDAN GERİ ADIM ATMAYALIM"
Hamburg'daki zirvede küresel değişikliğin yanı sıra öne çıkan başlıklardan biri de iklim değişikliği oldu. Geçtiğimiz ay 2015 Paris İklim Değişikliği Anlaşması'nı kabul etmediğini açıklayan Donald Trump, anlaşmanın yeniden müzakere edilmesi çağrısını reddetti. Buna karşın G20 üyeleri anlaşmanın "geri döndürülemez" olduğuna inandıklarını söyledi. G20'nin nihai metninde devlet başkanları,"Paris Anlaşması'na olan güçlü bağlılığımızın tam olarak uygulanmasına doğru hızla ilerlendiğini tekrar teyit ediyoruz" görüşüne yer verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
G20’den serbest ticaret kararı çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN