Türkiye'nin en iyi haber sitesi

te yeni paket hazırlığı

Başbakan Yardımcısı 'in Sistemi'nde () sinyali vermesinin ardından bireysel emeklilik sektörü temsilcileri hükümete yeni bir paket sunmaya hazırlanıyor.

Giriş Tarihi: 1.8.2017 10:14
Bireysel emeklilikte yeni paket hazırlığı

Sistemdeki cayma oranının beklentilerinin "çok üzerinde" kaldığını söyleyen Şimşek, "Bu konuda oturup tekrar dünya uygulamalarına bakıp bir iyileştirmeye gidebiliriz. Belki bir miktar ince ayar gerekebilir" açıklamasında bulundu.

6,3 milyon çalışanın dahil olduğu otomatik 'te 2,5 milyon kişi kalmış durumda. Otomatik BES'ten çıkış oranı ortalamada yüzde 60'a yaklaşırken, özel sektörde sistemden çıkış oranı yüzde 62, kamuda ise yüzde 49 oranında.

Sistemden çıkışın beklentilerin üzerinde gerçekleşmesiyle sektör temsilcileri, çıkış oranını azaltmak için hummalı bir çalışmanın içine girdi. Yeni paketin Eylül-Ekim gibi hükümete sunulması beklenirken en geç 1 Ocak 2018'de nin hayata geçirilmesi bekleniyor.

"CAYMA SÜRESİ ERTELENMELİ"

Gelişmiş ülke örneklerinde işveren katkısı her ne kadar öne çıksa da, sektör temsilcileri Türkiye'de işveren katkısına sıcak bakılmadığı görüşünde.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bireysel emeklilikte yeni paket hazırlığı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN