Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘10 yılda oluruz’

Türkiye’nin rahat bırakılması durumunda 10 yılda ’yi yakalayacağını söyleyen ’in patronu , “Yatırıma devam ediyoruz, Türkiye düzlüğe çıktı” dedi

Giriş Tarihi: 8.8.2017
‘10 yılda Güney Kore oluruz’
Komşuları tarafından ekonomik ablukaya alınan 'la ilişkilerimiz, Limanı ile Doha Hamad Limanı arasında direkt deniz nakliyatı seferleri düzenlenmesine ilişkin imzalanan anlaşma ile yeni bir boyuta taşındı. Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa , "Bu anlaşmayla Katar'la ticaret hacmimizin yılda 5 milyar dolara çıkmaması için hiçbir neden yok" dedi. 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra yanımızda olan ilk ülkenin Katar olduğunu hatırlatan Safi, "Onlar da abluka altına alındıklarında 5 Haziran'da yanlarında olan ilk ülke biz olduk. Bu nedenle Katar'la ciddi bir gönül bağımız var. Şu anda abluka nedeniyle özellikle gıda temininde büyük sıkıntılar yaşıyorlar. Bunları aşmaları için yanlarında olmamız lazım" dedi.

CİDDİ İSTİHDAM EFEKTİ OLACAK
Söz konusu anlaşmanın Türkiye'den Katar'a direkt ürün getirilmesi ve götürülmesini içerdiğini anlatan Safi, şu bilgileri verdi: "İşbirliği kapsamında ortak gemiler alacağız. LPG tankları yapacağız. Biz buradan onlara ürün göndereceğiz. Onlar da petrokimya ürünlerini buraya gönderecekler. Bu modelimiz Arap Yarımadası'na örnek olacak. Yemen ve Umman gibi başka ülkeler de bizimle bu anlaşmayı yapmak isteyebilir. Burada binlerce firmadan alınan mallar 8 günde Katar'da raflarda olacak. Önümüzdeki 10-15 günde ilk seferi yapacağız. Sadece gıda değil, inşaat malzemeleri vs. de gidecek. Bu anlaşma ciddi bir efekti de yaratacak."

YATIRIMA DEVAM EDECEĞİZ
Türkiye'nin son iki yılda arka arkaya ağır şoklar atlattığını anlatan Safi, "İki yıldan bu yana kötü şeyler yaşandı ama Türkiye artık düzlüğe çıktı, önümüz açık. Çok iyi şeyler olacak. Bizi ülke olarak rahat bıraksalar genç nüfusumuz ve üretim kabiliyetimizle 10 yıla 'yi yakalarız" dedi.
2015'te Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'ndan (ÖİB) 'nı 543 milyon dolara alan Safi Holding, aradan geçen 2 yılda limana 350 milyon dolarlık yatırım yaptı. Birinci fazdan sonra yatırımın ikinci fazına geçecekleri bilgisini veren Hakan Safi, "O aşamada bu kadar daha yatırım yapacağız. Bu yatırım ülkemize ve ekonomimize duyduğumuz güvenin eseri" dedi.

BAĞIMLI ÇOCUKLAR UMUDA YELKEN AÇTI
Safi Holding, şirketlerinden Safiport Derince'nin sosyal sorumluluk projesi "Geleceğe Yelken Aç" madde bağımlısı çocukları topluma kazandırmayı hedefliyor. Safiport bu projede Tepecik Eğitim Araştırma Hastanesi İzmir ÇEMATEM (Çocuk-Ergen Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi) ile ASPC Alaçatı Sörf Okulu'yla işbirliği yapıyor. Safiport, ÇEMATEM'de tedavi gören 12-18 yaş aralığındaki madde bağımlısı çocukların sörf eğitimine destek oluyor. Hakan Safi, "Madde bağımlısı çocuklarımızın geleceklerini aydınlatmalarına yardımcı olmak, önlerindeki uzun yolculukta onlara ışık tutmak istedik" dedi. İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi ÇEMATEM'in sorumlu hekimi Uzm. Dr. Enis Sargın "Sporu bağımlılık tedavisi gören gençlere yardımcı faaliyet olarak görüyoruz. Bu rehabilitasyon programımızın önemli bir bileşeni" dedi.

SİNGAPUR KADAR OLACAĞIZ
2016'da armatörlüğe başlayan Safi Holding'in 3 büyük gemisi var. Liman işlerini büyüteceklerini söyleyen Hakan Safi, "Amacımız Singapur Limanı kadar büyük bir alan inşa etmek. Varlık Fonu'na geçen İzmir Alsancak Limanı ile ilgiliyiz. Yabancılardan ortaklık talebi alıyoruz ama şu an onlara ihtiyacımız yok. Yurtdışında liman arayışlarımız var, çevre ülkelerdeki özelleştirmelerle ilgiliyiz. Yakından takip ettiğimiz limanlar var. Derince'de yatırımımız tamamlandığında 1.2 milyon metrekare alana ulaşacağız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘10 yılda Güney Kore oluruz’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN