Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Soyup soğana çeviriyorlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bankalar vatandaşın yatırdığı parayı kendisi için adeta soyup soğana çevirme aracı olarak kullanıyor

Giriş Tarihi: 9.8.2017
Soyup soğana çeviriyorlar
Cumhurbaşkanı , bankacılık sektörüne "yüksek faiz" eleştirisi yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Geçtiğimiz yıl çektiğimiz onca sıkıntının sonunda Türkiye yüzde 2,9 büyürken, bankalar yüzde 40 civarında kâr artışı elde etmişse burada bir sorun var demektir. Üstelik bu yıl bankaların kâr oranlarını neredeyse ikiye katladıklarını görüyoruz. Bu bir felaket" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trabzon Sanayi ve Ticaret Odası'nı ziyaret etti. Erdoğan, burada yaptığı konuşmada şöyle dedi: Önümüzdeki dönemlere dair öncü ekonomik göstergeler de oldukça olumlu bir seyir ortaya koyuyor. Tabii piyasaya asıl finans desteği sağlaması gereken kurumlar bankalar. Ama bankalar rahat durmuyor. Biz faizlerin düşmesi lazım diyoruz. Bankalar ise vatandaşın oraya yatırdığı parayı kendisi için adeta bir soyup soğana çevirme aracı olarak kullanıyor. Kendi parası değil, vatandaşın oraya emanet ettiği para. O bunu kalkıyor kendisi acımasızca, yüksek faizle kendisine bir rant aracı haline çeviriyor. Ben inanıyorum ki gerek Merkez Bankamız gerek devlet bankalarımız bu konuda kararlı adım atmak suretiyle inşallah bu işi aşağı çekeceklerdir.YÜZDE 40 FELAKET
Geçtiğimiz yıl çektiğimiz onca sıkıntının sonunda Türkiye yüzde 2,9 büyürken, bankalar yüzde 40 civarında kâr artışı elde etmişse burada bir sorun var demektir. Hale bak, yüzde 40. Üstelik bu yıl bankaların kâr oranlarının neredeyse ikiye katladıklarını görüyoruz. Bu bir felaket ya. Bu para bunların cebinden çıkmıyor. Kendi öz sermayeleri değil. Biz kimseden zararına bir iş yapmasını istemiyoruz. Ancak bankalardan kredi şartlarını ve faiz oranlarını makul seviyelerde tutmalarını bekliyorum.
Parayı değerli kılan bankaların kasasında yatması değil, esnafın, girişimcinin tezgahında bulunmasıdır. En azından tüm göstergelerin olumlu yönde seyrettiği şu dönemde bankacılık sektöründen bu yönde güzel haberler beklediğimi özellikle belirtmek istiyorum.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Soyup soğana çeviriyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN