HalkBank

Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Hedefimiz 200 milyar dolar’

Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu Başkan Vekili Himmet Karadağ: Şu an 50 milyar dolar bandında olan varlık büyüklüğünü 200 milyar dolara ulaştırmayı hedefliyoruz

Giriş Tarihi: 3.10.2017
‘Hedefimiz 200 milyar dolar’
Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki hain darbe girişiminin artçı şoklarının kurumlarda devam ettiğini belirten Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu Başkan Vekili Himmet Karadağ, birçok alana temiz adam bulmakta zorlandıklarına dikkat çekti. Karadağ, "Çünkü birçok alan FETÖ tarafından ciddi anlamda kirletilmiş. FETÖ'cüleri bir taraftan atarken, diğer taraftan almayalım diye ince eleyip sık dokuyoruz. Yani konularımızın çoğunluğu kendi işimizin dışında. Onca işin arasında FETÖ'nün en yakınıma kaç tane adam soktuğuyla uğraşmak zorunda kalıyoruz. 100 küsur FETÖ'cü attım. Bunların içinde ByLock'cular vardı. Arabamda 4 tane, odamda 3 tane dinleme cihazı çıktı. Savcılığa bildirdik" dedi.

DEVLER LİGİ'NE GİRERİZ
Türkiye Varlık Fonu'nun, kuruluş döneminde anlamsız eleştirilere maruz kaldığını hatırlatan Karadağ, yüzde 100 kamu sermayeli fonda, şu an 50 milyar dolar bandında olan varlık büyüklüğünün 200 milyar dolara ulaşmasının hedeflendiğini kaydetti. Karadağ sözlerini şöyle sürdürdü: "Daha kuruluş döneminde 50 milyar dolar aktif büyüklük, pasifte sıfır borç. Uluslararası ligde konuşulabilecek ölçeği yakalamış. Önümüzdeki dönemde ulaşacağı 200 milyar dolar büyüklükteki aktifle gittiğinizde 'artık devler liginde top koşturuyorsunuz' demektir. O ligde de öyle libor+5 veya 10 gibi değil, libor+0'la hatta sadece sıfır ile başlayan oranlar, uzun vadeler konuşuluyor ve fon rakamları da çok daha yüksek olabiliyor."

DEĞER KAYBI YOK
Karadağ, Varlık Fonu'na devredilen şirketlerin değer kaybının söz konusu olmadığını, varlık fonlarının, çok daha ekonomik koşullarda, daha düşük maliyetle kaynak yaratmanın bir yolu olduğunu vurguladı. Londra'da yatırım bankalarıyla konuştuğunu ifade eden Karadağ, "Abartı değil, onaylanması durumunda yüzde sıfıra kadar inen maliyetlerle finansman temini mümkün" değerlendirmesini yaptı.

ŞİRKETLERE GEREKİRSE MÜDAHALE EDERİZ
Garanti Bankası, Türk Telekom ve DenizBank gibi kurumların defalarca el değiştirmesine karşın yöneticilerin yerini koruduğunu hatırlatan Himmet Karadağ, "Buradaki yönetim A şahsı, B şahsı değil. Sistematik olarak doğru giden şeyleri desteklemek, devam ettirmek. Varlık Fonu'nun doğru görmediği şeyler varsa da yönetim kurulu ve genel kurullar yöntemiyle müdahale düşünülebilir. Bize devredilen kuruluşlarda o sürecin devamından dolayı muğlaklıklar var ama onlar zaten önümüzdeki dönemde açıklığa kavuşacak" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Hedefimiz 200 milyar dolar’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN