Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yunan adalarına seferler sürecek

Feribotların Yunan adalarına günlük seferlerine devam edeceğini belirten , ahşap teknelere getirilen yasağın da kaldırılacağını söyledi

Giriş Tarihi: 13.10.2017
Yunan adalarına seferler sürecek
Yunanistan Denizcilik Bakanı Panagiyotis Kouroumplis ile Atina'da görüşen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı , Yunan adalarına düzenli ulaşım yapan feribotların günlük seferlerine devam edeceğini ve herhangi bir yasak getirilmeyeceğini açıkladı.

AHŞAP TEKNELERE YASAK
Türk bayraklı ahşap teknelerin Yunan adalarına yanaşmalarına uygulanan yasağın ise devam edeceğini ifade eden , bu sorunun çözülmesi amacıyla Yunan Denizcilik Bakanlığı'ndan bir heyetin önümüzdeki hafta Türkiye'ye geleceğini ve bu konuda bir mutabakat sağlamaya çalışılacağını belirtti. 25 Eylül'de, 24 metrenin altındaki ticari yatların Yunan adalarına çıkışına ilişkin konan yasağın devam edeceğini bildiren Arslan, şunları kaydetti: "Ahşap teknelerimizin turizm amaçlı taşımalarınyla ilgili teknik heyetlerimiz, önümüzdeki hafta Türkiye'de bir araya gelecek. Hemen altyapı çalışmalarımızı yapacağız. Amacımız, konuyla ilgili problemi ortadan kaldırmak. Teknik ekipler gerekli çalışmayı yapacak. Mevzuat olarak prosedürü uygun hale getirecekler. Biz de iki bakan olarak bu konuyu çözmüş olacağız." Ahmet Arslan, iki ülkenin ticaret, ekonomi ve turizmi açısından seferlerin önemli olduğunu vurgulayarak, yine de Türkiye'nin "" ülkesi olmayı kaybetme riskini alamayacağını söyledi.

BEYAZ BAYRAK RİSKE ATILMAZ
Arslan, "Elbette ki iki ülke ilişkileri çok önemli, ticareti, ekonomisi önemli. Ancak beyaz bayrak sadece Türkiye ve Yunanistan arasında uygulanan bir mevzuat değil. Bütün dünyadaki teknelerimizin muhatap olacakları muamelenin belirleyicisi olan bir prestij göstergesi. Beyaz bayrak ülkesiyken, en üst seviyede muamele görüyorken, bunu riske etme şansımız yok" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yunan adalarına seferler sürecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN