Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’la ticarette yeni sayfa açıldı

ile arasındaki 9 milyar dolarlık ticarete sekte vuran ‘konsolosluk onayı’ şartı kaldırıldı. Birçok sektörde krize yol açan uygulamanın son bulmasıyla birlikte iki ülke arasındaki ticaret hacminin yeniden ivme kazanması bekleniyor

Giriş Tarihi: 18.10.2017
İran’la ticarette yeni sayfa açıldı
ile arasındaki 9 milyar dolarlık ticarete darbe vuran 'konsolosluk onayı' sorunu çözüldü. İlk kez SABAH'ın gündeme getirdiği uygulama nedeniyle ithalatçı firmalar, her türlü mal ithalatı sırasında kullanılan faturaları, konsolosluklara onaylatıyordu. Söz konusu uygulamanın getirdiği ek maliyet ve bürokrasinin doğurduğu zaman kaybı nedeniyle çok sayıda ürünün ticareti durdu.

TİCARİ KAYIP OLDU
Konuyla ilgili olarak etkin bir çalışma yürüten 'nın çalışmaları olumlu sonuç verdi. İran, geçen yıldan bu yana Türk ihracatçısına uyguladığı onay şartını geçen hafta itibarıyla kaldırdı. İran'nın kararı nedeniyle otomotivden kimyaya kadar birçok sektörde hammadde sıkıntısı baş göstermişti. Uygulamanın yürürlükten kalkmasıyla birçok sektörün rahat bir nefes aldığını söyleyen Türk Plastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) Başkanı Yavuz Eroğlu, "Türkiye mütekabiliyet gücünü kullandı. Biz de PAGEV olarak bu süreçlerde çalıştık. Sonuçta iki taraflı bir çözüme gidildi. İran en iyi iş yapılabilecek ülke. Zira, bu süreçte iki ülke de ticari kayba uğradı. Bu kararla birlikte iki ülke arasındaki ticaretin daha da gelişeceğini söyleyebiliriz" dedi.

DOĞRUDAN YATIRIMLARIN YÜZDE 79'U AVRUPA'DAN
Bu yılın 8 ayında Türkiye'ye doğrudan yatırımlar yüzde 28.8 artarak yaklaşık 4.9 milyar dolara ulaşırken, doğrudan yatırımların yüzde 79'unu Avrupalı yerleşikler gerçekleştirdi. Merkez Bankası verilerine göre söz konusu dönemde Türkiye'ye 3 milyar 830 milyon dolarlık yatırım yapan Avrupalılar yüzde 79 ile toplam içinde en büyük paya sahip olurken, Amerika kıtasından yatırımların yüzde 57,1 azalması dikkati çekti. Bu dönemde en fazla doğrudan yatırım 1.5 milyar dolarla Hollandalılardan geldi.

Türkiye işlenmiş hammadde ihtiyacının büyük bölümünü İran'dan sağlıyor. Türkiye'nin en fazla ithal ettiği hammaddeler arasında, bakır katotlar gibi 'ana metal sanayi ürünleri', sıcak mamul 'demir, çelik rulo gibi demir çelik ürünleri' ve PVC gibi 'sentetik kauçuk ve plastik' geliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İran’la ticarette yeni sayfa açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN