Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Körfez’den yazılıma milyon $’lık yatırım

Son yıllarda büyük bir atılıma geçen yazılım girişimleri Körfezli yatırımcının radarına girdi. Teknoloji Danışmanı Babaoğlan, “2018’de bu alana 50 milyon dolarlık fon girişi bekliyoruz” dedi

Giriş Tarihi: 19.12.2017 ABONE OL
Körfez’den yazılıma milyon $’lık yatırım
Yabancı fonlar yeni istihdam teşviklerinde özel bir yer tutan siber güvenlik, yenilenebilir enerji ve kodlama gibi sektörleri yakın takibe aldı. Başta Lübnan olmak üzere Körfez Bölgesi'ndeki fonlar, Türkiye'de küçük girişimciler tarafından geliştirilen projelere yatırım yapmak için harekete geçti. DEİK Yurtdışı Yatırımlar İş Konseyi Üyesi ve Teknoloji Danışmanı Ali Rıza Babaoğlan, Türkiye'de FinTech, sağlık, finans ve perakende teknolojileri üzerine girişimcilerin çok iyi projeler geliştirdiğini belirterek, bunların Körfez'in ilgisini çektiğini söyledi. "Yakın zamana kadar Ortadoğulu fonlar, Türkiye'ye gayrimenkul yatırımı için gelirdi. Artık teknoloji yatırımlarıyla da ilgileniyorlar" diyen Babaoğlan, şöyle devam etti: "Lübnan başta olmak üzere, Katar, Bahreyn ve Kuveyt'teki fonlar Türk girişimcilerle irtibat halinde. Önümüzdeki yıl yaklaşık 50 milyon dolarlık bir fon girişi olacağını öngörüyoruz."

BÜYÜK ARTIŞ OLUR
Türkiye'de teknoloji alanında iyi eğitim verildiğini ve bu alanda başarılı projelerin geliştirildiğini aktaran Babaoğlan, "Girişimciler için fon bulmamak ciddi bir problem. DEİK olarak bu konuda destek oluyoruz. 2018'de gelecek 50 milyon dolarlık yatırım önümüzdeki yıllarda katlanarak büyüyücektir" dedi. Önümüzdeki 5 yılda yaklaşık 15 milyar dolarlık bir fon girişi olacağını öngördüklerini belirten Babaoğlan, "Teknoloji sektörü çok hızlı büyüdüğü için bu alandaki girişimci sayısı artıyor. Yemeksepeti gibi başarılı girişimler, küçük girişimcilerin sektöre olan inancını artırırken fonların ilgisini de katladı" diye konuştu.

ORTADOĞULU BİZE GÜVENİYOR
Türkiye'nin son 5 yılda teknoloji alanında 1.5 milyar dolarlık fon çektiğini aktaran Babaoğlan, önümüzdeki 5 yılda fon girişinin 10 kat artacağını kaydetti. Türkiye'de yatırım yapmanın Ortadoğulular için bir prestij kaynağı olduğunu belirten Babaoğlan, "Son yıllarda gerek jeopolitik gerek siyasi gerilimler nedeniyle Avrupalı yatırımcılar yatırımlarını bir miktar yavaşlattı ancak Ortadoğulular Türkiye'ye güveniyorlar" dedi.

BAHREYN FIRSATI
Bahreyn'in 2018'den itibaren finans teknolojilerine yatrım yapacağını belirten Babaoğlan, oradaki yatırımcı firmaların Türk start-up'larla ilgilendiğini kaydetti. Babaoğlan, "Türkiye'deki girişimciler burada 1-2 milyar dolarlık bir pazara ulaşabilecektir" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Körfez’den yazılıma milyon $’lık yatırım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN