HalkBank

Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dijital tarım için yeni OSB’ler geliyor

Binlerce KOBİ’yi de yakından ilgilendiren tarım osb’lerinin yatırım takvimi erkene çekildi. Endüstri 4.0 altyapısına uygun olarak tasarlanan yeni bölgeler dijital tarım devriminin de öncüsü olacak

Giriş Tarihi: 29.8.2018
Dijital tarım için yeni OSB’ler geliyor
Türkiye tarıma dayalı sanayide son dönemlerin en büyük hamlesi için düğmeye bastı. Binlerce KOBİ'yi de yakından ilgilendiren tarım osb'lerinin yatırım takvimi erkene çekildi. Bitkisel ve hayvansal üretimin işlenmesine yönelik sanayi tesislerinin yer alacağı yeni Organize Sanayi Bölgelerinin sayısı da 13'ten 20'ye çıkarıldı. Endüstri 4.0 altyapısına uygun olarak tasarlanan yeni bölgeler dijital tarım devriminin de öncüsü olacak. Konuyla ilgili talimat tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'den geldi. Projeyi öncelikli gündemlerine aldıklarını ifade eden Pakdemirli, "Konuyla ilgili bürokratlarıma talimat verdim" dedi. Çoğunluğu KOBİ'ler olmak üzere bine yakın şirket de ilgili birimlere resmi başvuru yaparak yatırım sürecine girdi.

İZMİR DÜĞMEYE BASTI
Konuyla ilgili büyük şehirler de harekete geçti. Türkiye'nin önemli tarım üretim merkezlerinden İzmir'de kurulacak olan tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi için çok sayıda kamu ve Sivil Toplum Kuruluşu ortaklık yaptı. Son olarak Ege İhracatçı Birliği de tarım osb'yi kurucu ortak olarak eklendi. tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'nin ilk etapta Seracılık Organize Sanayi Bölgesi olması kararını aldıklarını belirten İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, "Menderes'te Seracılık İhtisas osb ile Ödemiş, Torbalı ve Tire üçgeninde Besi Hayvancılığı osb kurmayı planlıyoruz." dedi.

ŞARTLARI BELLİ OLDU
Tarım osb alanları, içme veya kullanma suyu kaynaklarına sahip olacak, elektrik ihtiyaçlarının karşılanabileceği kaynak, trafo, nakil hattı ve benzeri yapıların yakınından seçilecek. Osb alanı arazisi mülkiyetinin yüzde 75'inin hazine adına kayıtlı olması gerekecek, ancak jeotermal seracılık yapacak osb'lerde bu şart aranmayacak. Ayrıca tarım osb alanları diğer kurum ve kuruluşların yatırım ve proje bölgelerine girmeyen kısımlarında kurulacak, seçilen alan gelecekte yerleşim yerlerini olumsuz yönde etkilemeyecek şekilde planlanacak ve yer seçimi yapılırken hâkim rüzgârların yönü dikkate alınacak.

TARIM OSB YATIRIMLARININ BAŞLADIĞI YERLER İSE ŞUNLAR
Amasya - Suluova (besi), Ankara - Çubuk (besi), Eskişehir - Beylikova (besi), İzmir Menderes (sera) Yalova - Çiftlikköy (çiçekçilik), Denizli - Sarayköy (sera), Hatay - Altınözü- Enek (süt), Kars (besi), Ağrı - Diyadin (sera), Şanlıurfa (besi), Diyarbakır (besi), Elazığ (hayvansal ürünler), Gaziantep-Oğuzeli (besi), Samsun-Bafra (sera) yer alıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dijital tarım için yeni OSB’ler geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN