HalkBank

Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ağa bağlanan her cihaz güvenlik riskini artırıyor

Her evde minimum 5 veya 6 cihaz ağa bağlanıyor. Ağa bağlı cihazların sayısı arttıkça güvenlik riskinin oranı yükseliyor. Ancak kimse nasıl önlem alacağını bilmiyor

Giriş Tarihi: 8.11.2018
Ağa bağlanan her cihaz güvenlik riskini artırıyor
Ağa bağlanan güvenlik kamerası, ısı ölçer, buzdolabı veya her hangi bir cihaz günlük hayatta uzaktan yönetim konusunda işimizi kolaylaştırırken, güvenlik konusunda ise riskleri artırıyor. Yapılan araştırmalar, çoğu kullanıcının akıllı cihaz güvenliği konusunda endişelendiğini ancak yine de yeterli önlem almadığını gösteriyor. Internete bağlı cihazların (IoT) güvenlik risklerinden endişelenen çoğu kullanıcı, güvenliğin nasıl iyileştirileceği ve risklerin nasıl azaltılacağı konusunda yeterince bilgiye sahip değil. Her evde ortalama 6 internete bağlı cihazın bulunması ve kullanıcıların yüzde 65'inin bu sayının artacağını düşünmesi ise tehlikenin boyutunu daha da artırıyor. Dünyada 500 milyondan fazla kullanıcıyı koruyan Bitdefender Antivirüs'ün Türkiye Genel Müdürü Barbaros Akkoyunlu, internete bağlı cihazların güvenliği konusunda kulanıcıların dikkatli olmasını öneriyor.

4 KİŞİDEN 1'İ SAVUNMASIZ
Araştırmaya göre kullanıcıların güvenlik konusundaki bilinçsizliği, IoT cihazların saldırılara karşı dayanıklı olamamasına yol açıyor. Araştırma, kullanıcılardan yüzde 23'ünün siber saldırıya uğradığını ancak dörtte birinin hâlâ bir savunma girişiminde bulunmadığını gösteriyor. Güvenlik risklerinin nasıl azaltılabileceğini bilmeyen veya var olan güvenlik önlemlerinin yeterli olduğunu düşünen kullanıcılar, siber saldırganların şansını her geçen gün artırıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ağa bağlanan her cihaz güvenlik riskini artırıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN