HalkBank

Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk mühendislerden ‘konvoy’ teknolojisi

Giriş Tarihi: 3.12.2018
Türk mühendislerden ‘konvoy’ teknolojisi
OTOMOTIV dünyasında "Platooning" adı verilen otonom konvoy teknolojisi konusunda çalışmalar yapılıyor. Platooning teknolojisi şehirlerarası taşımacılık yapan ağır ticari araçların sürücüsüz olarak birbirlerine hiçbir bağlantı olmadan arka arkaya konvoy gidebilmesini sağlıyor. Böylece yakıt tüketimi ile karbon emisyonları azaltılırken, sürüş güvenliği artıyor. Ağır ticari araçlarda dünyanın önemli oyuncularından biri olan Türkiye'de bu yeni teknoloji konusunda boş durmuyor.

OTONOM SÜRÜŞ
Ford Otosan ve AVL, tam otonom sürüşe giden yolda Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek, Ford Trucks araçlarında uygulanmak üzere 'Platooning-otonom konvoy' teknolojisi alanında ortak Ar-Ge işbirliği başlattılar. Yaklaşık üç yıl sürecek işbirliği kapsamında iki firma otomotiv teknolojileri ve mühendislik alanlarındaki deneyimlerini bir araya getirecek. İşbirliğinin birinci aşaması 2019'un ilk yarısında tamamlanacak. 'Platooning' teknolojisinin 2025'ten itibaren ağır ticari araç segmentinde yaygınlaşacağı söyleyen Ford Otosan Genel Müdür Yardımcısı Burak Gökçelik, "Platooning, dünya çapında rekabet gücümüzü artıracak, Türkiye'de bir ilk olarak hayata geçireceğimiz bu Ar-Ge projesi, otonom sürüş teknolojileri konusunda ülkemize ayrıca katma değer ve mühendislik bilgisi de kazandıracak"diye konuştu.

YAKIT TÜKETIMI YÜZDE 15 AZALIYOR
VL Başkan Yardımcısı Lukas Walter ise üç kamyonun dahil olduğu bir konvoyda, Platooning teknolojisinin uzun mesafede kamyonların yakıt tüketimini yüzde 8 ile yüzde 15 oranında azalttığını gösterdiğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk mühendislerden ‘konvoy’ teknolojisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN