Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ekonomide yeniden dengelenme dönemi başladı

AYD Başkanı , “ ekonomisi güçlü bir ekonomi. Doğal kaynakları, insan gücü ve yatırım potansiyeli ile ülkemiz bu sıkıntılı dönemi de en kısa zamanda atlatarak 2023 hedeflerine hızla ilerleyecektir” dedi

Giriş Tarihi: 30.3.2019
Ekonomide yeniden dengelenme dönemi başladı
Modern alışveriş merkezi (AVM) geçmişi 30 yıl öncesine dayanan Türkiye'de bu alana yapılan yatırımların büyüklüğü 58 milyar dolara ulaştı. Bu tutarın yüzde 17 gibi önemli bir kısımı ise yabancı yatırımcılardan geldi. Yani ülkemize doğrudan giren yabancı sermayenin yüzde 12'lik bölümünü AVM yatırımları oluşturdu. AVM'lerin tüm bu süreçte perakende markaları ile birlikte büyüdüğünü ve geliştiğini söyleyen Alışveriş Merkezleri Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hulusi Belgü, "Özellikle dövizin hızlı artış kaydettiği dönemlerde AVM yatırımcısı döviz borçlu olmasına rağmen kur sabitleyerek ya da indirim uygulayarak kiracısının zor dönemleri atlatmasına yardımcı oldu" diye konuştu.

EKONOMİDE DENGELENME BAŞLADI
Uygulanan sıkı maliye politikası ve tasarruf önlemleriyle ekonominin yeniden dengelenmeye başladığı ve döviz kurlarında düşüş yaşandığını ifade eden Belgü, şunları söyledi: "Enflasyon hedeflenen oranların üzerinde artarken ekonomimiz son çeyrekte yüzde 3 daraldı. AVM perakende ciroları 2018'i enflasyonla eşdeğer büyüme ile kapatmış olsa da ocakta enflasyonun altında cirolara ulaştı. Türkiye ekonomisi güçlü bir ekonomi. Seçim atmosferine girdiğimiz bir ortamda yatırım süreçlerinde duraksamayı normal karşılayabiliriz. Seçim sonrasında yatırımların hız kazanması, üretim ve istihdam önlemleri ile dengeleme sürecinin hız kazanacağını ve 2019 yılı sonunda yeniden büyüme rakamlarına ulaşacağımızı umut ediyoruz."

TEŞVIKLER SON DERECE ÖNEMLI
Yatırımları ve sektördeki büyümeyi sürdürecek teşviklerin son derece önemli olduğunun altını çizen Belgü, "Örneğin beyaz eşya ve mobilyada uygulanan vergi indirimleri bu dönemde perakende ve AVM açısından önemli katkı sağladı. Ancak uzun vadeli fayda için yatırımcıyı teşvik edecek ekonomi politikalarının yürütülmesi kanun ve planlamaların bu doğrultuda hazırlanması gerekiyor. Doğal kaynakları, insan gücü ve yatırım potansiyeli ile yıllık ortalama büyümesi yüzde 4-5 olan ülkemiz bu dönemi de en kısa zamanda atlatarak 2023 hedeflerine hızla ilerleyecektir" diye konuştu.
Herkesin yararına düzenlemeler gerekli

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ekonomide yeniden dengelenme dönemi başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN