Türkiye'nin en iyi haber sitesi

200 liraya sanal koruma

Dijital hayatın getirdiği siber sigorta çok hızlı büyüyor. Bireysel olarak 150-200 liraya sanal dünyayı sağlama almak mümkün. ’ler için de özel paketler var

Giriş Tarihi: 10.4.2019
200 liraya sanal koruma
Dünyanın en büyük kolaylıkları yine en büyük dertlerini doğuruyor. İnternet, akıllı telefon, mobil bankacılık, ev asistanları hayatımızı kolaylaştırırken yeni sorunları da beraberinde getiriyor. Bundan 20 yıl önce siber güvenlik stratejik sektörlerde faaliyet gösteren firmaların derdiyken artık bireysel kullanıcıdan en küçük firmaya kadar herkesin derdi. Firmaların sistemini hackleyip para isteyenlerin sayısı hızla artıyor. 10 kişiden az eleman çalıştırandan KOBİ'ye kadar herkes tehdit altında. Yeni yöntem de sistemi tamamen ele geçirip daha sonra bitcoin isteyerek pazarlık yapmak da var. Bunun dışında sade vatandaşın bankacılık veya kart bilgilerini ele geçirerek yapılan işlemler ve sosyal medya hesaplarını hacklemek de çok sık görülür oldu.

EVE HIRSIZ GİRMESİ GİBİ
Peki hızla yayılan bu tehdide karşı nasıl korunmak gerekiyor? Kullanıcıların bireysel olarak alacakları teknolojik önlemler var. Firmaların da çalışanlara eğitim vererek yapacaklar... Ancak bunlar işin teknik tarafı. Oluşacak olan zararı önceden görmek yada zararı sonradan temin etmek sigorta ile artık mümkün. Siber sigortadan bahsediyoruz. Türkiye'de bu alana ilk girenlerden biri olan Anadolu Sigorta'nın Genel Müdürü İlhami Koç, "Gerek bireysel gerek de kurumsal anlamda siber güvenlik sigortası çok ön plana çıkıyor son dönemde. Geçtiğimiz yıl çıkardığımız bir ürün. Dünyada da oldukça rağbet görüyor. Ticari faaliyetiniz bir anda aksayabiliyor. Bu tür sigortaların bir mali kaybı bertaraf etme tarafı var. Bir de aynı zamanda teknik destek tarafı var. Teknik destek alabileceğiniz hizmeti sunuyoruz biz. Evine hırsız girmesi gibi bir şey bilgisayarınızın elinize geçirilmesi" dedi.

10 MİLYAR DOLARI AŞACAK
Koç, "Ticari ve KOBİ seviyesinde bir ürün olarak sunuyoruz şu anda. Çünkü büyük firmaların bu alanda yatırımları var. Bireyde mesela isteğe bağlı. İsterseniz adınız ve kimlik bilgileriniz deep web de var mı yok mu ona bakıyoruz. Bireylerde 150-200 TL civarında şu anda yıllık. KOBİ'ler için de 800-1.000 lira arasında" şeklinde konuştu.

SİBERDE TEMİNAT TÜRLERİ
Veri Koruma Hasarı Teminatı: Bilgisayar programları ve müşteri bilgileri de dahil olmak üzere, verilerin güvenlik riski nedeniyle yok olması veya zarar görmesi sonucu oluşacak zararları poliçede belirtilen limite kadar teminat altına alıyor.
İş Durması Teminatı: Bir siber güvenlik ihlali nedeniyle bilgisayar sistemlerinin durması sebebiyle maruz kalınan iş durması zararları poliçedeki limit çerçevesinde tazmin edilir.
İdari Para Cezaları Teminatı: Kişisel verilerin korunması mevzuatının sigortalı tarafından ihlali nedeniyle kamu otoritesi tarafından verilen idari para cezalarının tazmini sağlanıyor.
Siber Fidye Hasarı Teminatı: Sigortalıdan, fidye ödemesi yapmadığı takdirde bilgisayar sistemlerindeki verilerinin yok edileceği veya tahrip edileceği tehdidiyle talep edilen fidye ödemeleri limit çerçevesinde tazmin ediliyor.
Bilgi Güvenliği ve Gizlilik Sorumluluğu Teminatı: Sigortalının, korumakla yükümlü olduğu üçüncü şahıs verisinin kişisel verilerin korunması mevzuatını ihlal edecek şekilde çalınması, kaybı, ifşa olması nedeniyle üçüncü kişilerden gelecek tazminat talepleri poliçede belirtilen limit çerçevesinde teminat kapsamında yer alıyor.
Veri İhlali Masrafları Teminatı: Sigortalının, korumakla yükümlü olduğu üçüncü şahıs verisinin kişisel verilerin korunması mevzuatını ihlal edecek şekilde çalınması, kaybı, ifşası nedeniyle oluşan masraflar limitler çerçevesinde teminat kapsamında.
Gelecek yıl 10 milyar $
LLOYD'S of London'ın yıllık siber sigorta pazarı tahminlerine göre 2020'de bu sigorta türünün Avrupa'daki büyüklüğü 2 milyar doları geçecek. Bloomberg de dünya rakamını 2020 için 10 milyar dolar olarak belirlemiş durumda.

TOPLAM LİMİTLER
50.000 TL, 100.000 TL,
250.000 TL ve 500.000 TL'lik dört farklı alternatif var. Kurumlar için bu limitler poliçe süresince ödenebilecek toplam limitler.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
200 liraya sanal koruma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN