Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Avrupa’da böyle yatırım görmedim

lojistik devi DHL Express’i büyüledi. Havalimanına 130 milyon euroluk yatırım yapan DHL Express Avrupa CEO’su Nobis, “Avrupa’da bu çapta bir yatırım görmedim. Yeni yatırım yapacağız” dedi

Giriş Tarihi: 14.4.2019
Avrupa’da böyle yatırım görmedim
130 milyon euroluk yatırımla İstanbul Havalimanı'nın en büyük yabancı yatırımcılarından biri olan lojistik devi DHL Express, ikinci yatırımın da sinyalini verdi. Avrupa ekonomisinin stabil bir süreçten geçtiğini anlatan DHL Express Avrupa CEO'su Alberto Nobis, "Ben Avrupa'da İstanbul Havalimanı kadar büyük bir yatırım görmedim" sözleriyle yeni havalimanını övdü. 2020'de Türkiye operasyonlarını İstanbul Havalimanı'na taşıyacaklarını belirten Nobis, "Hızlı hava taşımacılığı sektöründe Türkiye'ye hem metrekare hem meblağ olarak en yüksek yatırımı yapıyoruz. Türkiye'nin bölgesel konumu gün geçtikçe güçleniyor. Gelişmelere göre burada yeni bir yatırıma daha başlayabiliriz" dedi. Nobis ve şirketin Türkiye CEO'su Claus Lassen ile Türkiye'deki büyüme planlarını konuştuk.

İstanbul Havalimanı'na bu yatırımı neden yaptınız, beklentileriniz neler?
38 yıldır faaliyet gösterdiğimiz Türkiye, Avrupa Bölgesi'ndeki 42 ülke içinde nakit ve kârlılıkta ilk beşte yer alıyor. Şimdi varlığımızı 40 yıl hatta daha da ötesine taşıyacak bir yatırım yapıyoruz. Çünkü Türkiye çok kritik bir güzergâh üstünde. Konumu itibarıyla çok iyi bir noktada ve gelecek vaat eden bir pazar. Türkiye'de halen yüzde 53 olan pazar payımızı önümüzdeki yıllarda daha ileriye taşımak için bu yatırımı yaptık. Aslında payımızın artmasından ziyade pazarın büyüyecek olmasıyla ilgiliyiz.

YENİ YATIRIMA HAZIRIZ

Yatırım ne zaman bitecek?
Temelini attık, 1 Mayıs itibarıyla ikinci faza geçeceğiz. Hedefimiz aralıkta 3'üncü faza geçmek. Her şey yolunda giderse 2020'de taşınmayı planlıyoruz. 42 bin metrekarelik bir yatırım alanından söz ediyoruz. Son teknolojinin kullanıldığı tesislerle 3.5 kat fiziki büyümemiz söz konusu olacak. Halihazırda günde 10 bin olan gönderi işleme kapasitemiz saatte 9 bine çıkacak. Halen 867 kişiye istihdam sağlıyoruz. Yeni yerde istihdamımız da önemli oranda artacak.

Başka yatırım yapacak mısınız?
Bu yatırım son değil. Hatta yapılacak olan yeni yatırımların ilk adımı... Beklentilerimiz karşılandığında bakacağız. Sonrasında da ilave adımlar atabiliriz. Pazar büyürse yatırıma hazırız.

Türkiye bu yatırımla lojistikte Leipzig gibi bir hub mı olacak?
Türk hükümeti bu yatırımla onun zeminini hazırlıyor. 3 ila 5 yıl için bunu söylemek mümkün değil. Yatırımın diğer etaplarında pistlerin genişletilmesiyle daha geniş gövdeli uçakların inebilmesi sayesinde bu mümkün olacaktır.

E-TİCARET İÇİN ÖNEMLİ FIRSATLAR VAR
E-Ticaret'in global lojistik sektörü için ciddi fırsatlar sunduğunu anlatan Nobis, şu bilgileri verdi: "E-Ticaret, global ticarette büyümenin ana itici gücü haline geldi. Küresel olarak taşıdığımız gönderiler içerisinde e-Ticaret'in payı yüzde 29 seviyesinde. 2020'de bu oranın yüzde 45-50'ye çıkmasını bekliyoruz. Türkiye'de 2016'da yüzde 5 olan e-Ticaret gönderilerinin payı, Kasım 2018'de yüzde 15'e çıktı. 2020 beklentimiz yüzde 25-30'lara varması. İstanbul Havalimanı yatırımını hem e-Ticaret'teki büyüme açısından hem de Türkiye'de ilk kez tam otomasyona sahip, son teknolojiye sahip bir operasyon merkezi olması açısından önemli bir adım olarak görüyoruz."

TÜRKİYE'NİN DÜNYAYA BAĞLANTISI ARTIYOR
200'den fazla ülkede faaliyet gösterdikleri bilgisini veren CEO Nobis, Türkiye'nin birçok ülkeyle ekonomik olarak güçlü bağlantılarının olduğunu söyledi. Türkiye'de yaptıkları dev yatırımla DHL müşterilerinin bu potansiyelden daha fazla yararlanacağını anlatan Nobis, "Havalimanı yatırımı tamamlandığında Türkiye'ye daha büyük gövdeli uçaklar inecek. Halen İstanbul'dan çıkan tüm gönderileri Leipzig'deki hub'ımıza iletip oradan tüm dünyaya ulaştırıyoruz. İstanbul Havalimanı'ndaki yeni operasyon merkezimiz faaliyete geçince, ara bağlantılarla gönderilerin İstanbul'dan diğer hub'larımıza gidişi mümkün olacak. Bu bağlantılar sayesinde dünyada daha çok noktaya ulaşacağız" şeklinde konuştu.

İSTANBUL HAVALİMANI ÇOK İDDİALI BİR PROJE
İstanbul Havalimanı'nın çok iddialı bir proje olduğunu söyleyen Nobis, şöyle devam etti: "Son 10-12 yıldır sektördeki tüm gelişmeleri düşündüğümde, bu çapta bir yatırıma hiç tanıklık ettiğimi hatırlamıyorum. Avrupa'da bu boyutta bir yatırım söz konusu olmamıştı. Şu Avrupa'da iyi haber eksikliği yaşanıyor. Zaten Avrupa'da artık bu boyutta yatırımlar gerçekleştirilmiyor. Avrupa'da en çok Brexit konuşuluyor. İstanbul Havalimanı'nın barındırdığı büyüme unsurları da dikkat çekiyor. Türk Hükümeti'nin burayı önemli bir hub'a çevirmek istediğini biliyoruz. Bu yatırımın ülke turizmine de büyük katkısı olacak. Uzakdoğu'ya gidecek yolcuların da burada aktarma yapması söz konusu olacak."

?MUTLAKA AÇILIŞA GELECEĞİM
Yeni yatırımın tamamlanmasıyla Türkiye operasyonlarının ciddi ivme kazanacağını anlatan Nobis, "Bu bizim Avrupa network'ümüz içinde de en önemli yatırımlardan biri. Açılışa mutlaka geleceğim" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa’da böyle yatırım görmedim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN