Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Anlık dalgalanmalardan korunmak için

Uzun dönemde kazanç elde edebilmek ve tasarruf yapmak için en uygun birikim yönteminin olduğunu söyleyen Genel Müdürü “BES, %25’lik devlet katkısıyla vatandaşın birikim yapması için güvenli bir liman” diye konuştu

Giriş Tarihi: 16.4.2019
Anlık dalgalanmalardan korunmak için BES
Küresel piyasalarda hareketliliğin yaşandığı dönemlerde bireysel yatırımcılar birikimlerini doğru şekilde değerlendirebilmek için daha fazla çaba gösteriyor. Ancak, yeterince bilgi sahibi olmadan ya da anlık gelişmeler karşısında duygusal reaksiyonlarla alınan yatırım kararları orta ve uzun vadede önemli finansal kayıplara yol açabiliyor. Profesyonel portföy yöneticileri tarafından yönetilen ve denetlenen BES fonları, uzun dönemde dış faktörlerden asgari düzeyde etkilenerek hem birikimlerini korumak hem de büyütmek isteyenler için çok değerli. Yeni düzenlemelerle beraber BES fonlarının performansının bir kademe daha yükseleceğini ifade eden Halk Emeklilik Genel Müdürü Ömer Faruk Öztürk, konuyla ilgili şunları söyledi: "BES; uzun dönemde birikiminizin değerini kaybetmemesini sağlıyor. Ayrıca yurt dışındaki emeklilik sistemlerinde bile benzeri az olan %25'lik bir devlet katkısı söz konusu. Bunun yanında BES'te kazanç üzerinden alınan stopaj oranları da son derece düşük. 56 yaşını dolduran ve 10 yıl katkı payı ödeyen katılımcıların emeklilik hesabında toplam getiri üzerinden sadece %5 kesinti yapılıyor. BES bu özellikleriyle birikim yapmak isteyenler için eşsiz bir tasarruf aracı."

FONLAR ÇOK YÖNLÜ DENETLENİYOR
HALK Emeklilik olarak 622 bin OKS ve 544 bin gönüllü BES olmak üzere 1 milyon 166 bin müşteriye hayallerini gerçekleştirmeleri için güvenli bir birikim imkânı sunduklarını söyleyen Ömer Faruk Öztürk, sözlerini şu şekilde sonlandırdı: "BES özellikle uzun dönem için düşünüldüğü takdirde en güvenilir yatırım alanlarından biri. BES fonlarında zorunlu olarak çok yönlü ve geniş kapsamlı bir denetim mekanizması bulunuyor. Fonlar; Hazine, SPK, bağımsız ve şirket içi denetim birimleri tarafından denetleniyor. Dahası, 4632 sayılı Yasa'nın 17'nci maddesine göre BES fonlarına haciz konması da mümkün değil. Bunun gibi avantajlar göz önüne alınırsa, uzun dönemde birikim sağlamak isteyen herkesin en az bir BES hesabı bulunmalı."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anlık dalgalanmalardan korunmak için BES
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN