Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Doğulu gençler dev şirketlere hazırlanıyor

, Doğulu gençlere eğitimde fırsat eşitliği için pozitif ayrımcılık yapıyor. Pelin Özalp, “Daha çok gence ulaşacağız” dedi

Giriş Tarihi: 16.4.2019
Doğulu gençler dev şirketlere hazırlanıyor
Akfen Holding'in sosyal sorumluluk projelerini hayata geçirmek üzere 1999'da kurduğu Türkiye İnsan Kaynakları, Eğitim ve Sağlık Vakfı (TİKAV), 20'nci yılını kutluyor. Vakfın hedefi ise 10 yılda 100 bin kişiye dokunmak. Doğu Anadolu Bölgesi'nde toplam 30 bin kişinin hayatına dokunduklarını söyleyen Akfen Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve TİKAV Mütevelli Heyet Üyesi Pelin Akın Özalp, projeleriyle toplumu 3 koldan kucakladıklarını belirtti.

ÇOK YÖNLÜ DESTEK PROGRAMI
Çalışmalarının odağına çocuk, genç ve kadınları alan vakıf, Bireysel Gelişim Programı ile Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki üniversite öğrencisi gençlere batının marka okullarıyla aynı şartlarda mezun olma fırsatı sunmayı hedefliyor. Bugüne kadar 297 gencin faydalandığı programa dahil olabilmek için belli bir not ortalamasının yanı sıra mutlaka Doğu Anadolu'da yaşamak, büyük şehirlerde hayatının belli bir döneminde bulunmamak, kendini geliştirmeyi hedeflemek gerekiyor. Bu amaçla Elazığ'daki Fırat Üniversitesi'nden her yıl 30 genç seçiliyor. Gençlere bilgisayardan dansa, diksiyondan yabancı dile kadar birçok konuda eğitim veriliyor. Özalp, "Hayalim bölgedeki insanların hayatlarında fark yaratmak. Programdan mezun olan gençler Batı'daki yaşıtlarıyla iş mülakatlarına giriyor ve dev şirketlerde çalışma imkânı buluyor. İş bulma sürecinde onlara gerekli desteği veriyoruz" diye konuştu.
TİKAV'ın Türkiye'de büyütmek istediği programlardan biri de 130'dan fazla ülkede uygulanan ve 8 milyon öğrencinin katıldığı Edinburgh Dükü Uluslararası Ödül Programı. Programı genişletmeyi hedeflediklerini anlatan Özalp, gençlerde gönüllü hizmet anlayışının yerleşmesini istediklerini söyledi.

HİJYEN EĞİTİMİNDE HEDEF 2 BİN KADINA ULAŞMAK
TİKAV'ın Hijyen Sağlıktır projesiyle 2019 boyunca Akfen Yenilenebilir Enerji şirketinin elektrik üretim santrali yatırımlarının bulunduğu 26 kırsal bölgede yürütülecek olan proje kapsamında ilk üç ayda farklı şehirlerdeki kadınlarla bir araya gelindi. Son olarak Elazığ'da Akfen'in güneş enerjisi santralinin bulunduğu Şahinkaya köyünde kadınlara yaşam alanı, beden ve besin hijyeni gibi konularda eğitim verildi. Vakfın hedefi, yıl sonuna kadar 2 bin kadına ulaşmak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doğulu gençler dev şirketlere hazırlanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN