Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye SWAP pazarını kendi içinde kurdukça... İngilizlerin kuyruk acısı!

Hazine ve Maliye Bakanı geçen hafta ABD'de hem ekonomiye yönelik önemli temaslarda bulundu hem de Washington'da Donald Trump'la birçok konuda görüştü. Bu kritik diplomasinin ardından İngiliz medyası başta olmak üzere birçok batı kuruluşu Türkiye'ye yönelik spekülatif haberler servis etmeye başladı. Sabah Gazetesi Yazarı Dilek Güngör de bugünkü köşesinde bu konunun perde arkasına değinerek; "Bu İngilizlerin kuyruk acısı ne? Acaba Türkiye'nin SWAP pazarını kendi içinde kurup Londra'dan uzaklaşmasına mı bozuluyorlar?" diyor ve ekliyor; "Yoksa 'Türkiye IMF'ye muhtaç görüntüsü' mü yaratmaya çalışıyorlar? Ya da ülkede bir döviz krizi mi tetiklemeye çalışıyorlar?"

Giriş Tarihi: 19.4.2019 10:00 Güncelleme Tarihi: 19.4.2019 10:41
Türkiye SWAP pazarını kendi içinde kurdukça... İngilizlerin kuyruk acısı!

DİLEK GÜNGÖR'ÜN YAZISINDAN SATIR BAŞLARI:

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak geçen hafta ABD'de 400 kişinin bulunduğu yatırımcı konferansında konuşuyor. İngiliz haber ajansı Reuters 'ikna edemedi' diye haber geçiyor. Habere bakıyorsun, ne söyleyen belli ne kimin ne dediği... Albayrak, ABD'de Başkan Donald Trump ile görüşünce Reuters'ın haberi çöp oluyor. Bu sefer de İngiliz basınının diğer ayağı devreye giriyor. Financial Times, Merkez Bankası'nın rezervleriyle ilgili haber yapıyor. Haberde yine ne isim var ne cisim... Art niyetli, spekülatif, subliminal mesajlarla dolu bir yazı...

Merak ediyorum...

Bu İngilizlerin kuyruk acısı ne? Acaba Türkiye'nin swap pazarını kendi içinde kurup Londra'dan uzaklaşmasına mı bozuluyorlar? Yoksa 'Türkiye IMF'ye muhtaç görüntüsü' mü yaratmaya çalışıyorlar? Ya da ülkede bir döviz krizi mi tetiklemeye çalışıyorlar?
Nasıl olsa ağızlarındaki baklayı yakında çıkarırlar.

Şimdi gelelim meseleye...

Belli ki, Financial Times mevzuyu tam da anlayamamış! Standby dönemlerinden kalma bir alışkanlıkla net rezervleri odağa alarak Merkez Bankası'yla ilgili bir algı oluşturmaya çalışıyor.

Türkiye'deki bankalar daha önce yabancı bankalarla yaptıkları swap işlemlerini nisan ayından bu yana Merkez Bankası üzerinden yapıyor. Bu yasak mı? Hayır...

YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye SWAP pazarını kendi içinde kurdukça... İngilizlerin kuyruk acısı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN