Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’la ticaretin kilidi açıldı

Giriş Tarihi: 21.4.2019
İran’la ticaretin kilidi açıldı
İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif'in Ankara ziyaretinde gündeme gelen INSTEX (Özel Mali Mekanizma) iş dünyasını heyecanlandırdı. Bunun iki ülkenin ticaretinin karşılıklı artırılmasına büyük katkı sunacağını söyleyen DEİK Türk-İran İş Konseyi Başkanı Ümit Kiler, "Bu adım, çok önem verdiğimiz İran'la ticaretin kilidini açacaktır. Bir yılda ticaretimiz yüzde 100 artarak 20 milyar dolar seviyesine çıkar" dedi.

YÜZDE 100 ARTIŞ
2018'de İran'la ticaretimin 10 milyar dolar olarak gerçekleştiğini hatırlatan Kiler, bu yıl için hedeflerinin yaklaşık 12 milyar dolar olduğunu söyledi. Kiler, yeni mekanizmanın devreye girmesiyle ticaret hacminin yılda 20 milyar dolara çıkabileceğini söyledi.

İLK 10'A GİRER
İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Murat Akyüz, "İran bu tür bir hamle ile rahatlıkla ilk 10 pazarımız arasına girer" diye konuştu. Türk Plastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı Başkanı Yavuz Eroğlu, "İran'a 250 milyon doları bulan bitmiş ürün ihracatı hedefliyoruz" dedi. Almanya, Fransa ve İngiltere, ABD'nin yaptırımlarını bertaraf etmek ve İran'la ticaret yapmak amacıyla bu yılın başında ortaklaşa dolar dışı para birimlerinde "INSTEX" kurmuştu.

HAZIR GİYİMCİLER UMUTLANDI
Söz konusu gelişme hazır giyimcilerin de İran pazarına yönelik beklentisini artırdı. Rusya ile Ruble ile ticarette önemli bir deneyim elde ettiklerini söyleyen İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Gültepe, "Sektörümüz için İran çok cazip ve potansiyeli yüksek bir pazar. Tek sıkıntı İran'ın sektörümüze yönelik koyduğu ithalat yasakları. Bu yöndeki düzenleme de satışlarımızı artırır" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İran’la ticaretin kilidi açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN