Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kamu bankalarının sermayesi güçleniyor 3.7 milyar Euro

Kamu bankalarının sermayesini güçlendirmek için harekete geçildi. Hazine 8 kamu mevduat ve katılım bankasına 3.7 milyar euroluk özel tertip iç borçlanma senedi ihraç edecek

Giriş Tarihi: 23.4.2019
Kamu bankalarının sermayesi güçleniyor 3.7 milyar Euro
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın açıkladığı kamu bankalarının sermayesini güçlendirecek adım atıldı. Hazine, 8 kamu mevduat ve katılım bankasına 3.7 milyar euroluk ikrazen özel tertip Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS) çıkaracak. Bu senetler, Varlık Fonu bünyesinde kurulan Piyasa İstikrar ve Denge Fonu üzerinden ihraç edilecek.

5 YIL VADELİ OLACAK
Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, kamu bankalarının sermaye yapılarının güçlendirilmesi amacıyla kullanılmak üzere 24 Nisan 2019 valör tarihli olmak üzere net 3.3 milyar euro tutarında, 5 yıl vadeli, yıllık yüzde 4.61 faizli, kuponsuz DİBS, kamu sermayeli katılım bankalarının sermaye yapılarının güçlendirilmesi amacıyla kullanılmak üzere nominal 400 milyon euro tutarında 5 yıl vadeli, faiz ödemesiz DİBS ihraç edilecek. Kamu bankalarının sermaye yapılarının güçlendirilmesi için 3.3 milyar euro, katılım bankaları için de 400 milyon euro tutarında DİBS ihraç edilmiş olacak.

ARACI VARLIK FONU
Türkiye Varlık Fonu'nun (TVF) finansal piyasalarda derinleşmeyi desteklemek için 2017'de kurduğu Piyasa İstikrar ve Denge Fonu aracı rol üstlenecek. Hazine, 5 yıl vadeli senetleri Piyasa İstikrar ve Denge Fonu'na ihraç edecek. Bu fon, ihraç edilen ikrazen özel tertip DİBS'leri kamu bankalarına satarak nakit kaynak oluşturacak. Bu kaynağı da kamu bankaları tarafından ihraç edilecek sermaye benzeri tahvillerin satın alınması amacıyla veya sermaye benzeri kredi kullandırılması amacıyla kullanacak. İkrazen ihraç edilecek DİBS'lerin karşılığında Hazine alacağı oluşacak. Fon ile Hazine ve Maliye Bakanlığı arasında ikraz sözleşmesi düzenlenecek.

SÖZ VERDİĞİMİZ POLİTİKALARI HAYATA GEÇİRİYORUZ
HAZINE ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Yapısal Dönüşüm Adımları ile söz verdiğimiz politikaları hayata geçiriyoruz. Kamu bankalarımıza, sermayelerini güçlendirmek için 3.7 milyar euro ikrazen DİBS verilmesi sürecini tamamladık. Ekonomimizi arzu ettiğimiz seviyeye taşımak için çalışmalarımızı kararlılıkla sürdüreceğiz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kamu bankalarının sermayesi güçleniyor 3.7 milyar Euro
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN