Türkiye'nin en iyi haber sitesi

bin kişilik ekiple 1.2 milyon üreticiye ulaştı

Bin kişilik bir ekiple 1.2 milyon üreticiye hizmet veren , 300’ün üzerinde ürüne finansman desteği sağladı. Genel Müdür Yardımcısı Burak Koçak, “ bankacılığının bayraktarlığını yapmaktan dolayı kıvanç duyuyoruz” diye konuştu

Giriş Tarihi: 14.5.2019
Denizbank bin kişilik ekiple 1.2 milyon üreticiye ulaştı
Tarım bankacılığı ve genel olarak tarım sektörüne sağlanan finansman çözümlerinin her geçen yıl finans kurumları nezdinde önemi artan ve ürün çeşitliliği genişleyen bir alan olduğunu belirten Denizbank Tarım Bankacılığı Grubu Genel Müdür Yardımcısı Burak Koçak, "Bunda tarım sektörünün önemine dair farkındalığın artması kadar sektörün her yıl finansman ihtiyacının artması, daha çok üreticinin bankacılık sektörü ile tanışması, artan rekabet koşulları ile finansman maliyetinin ve ürün gamının uygun hale gelmesi de etkili faktörler" dedi. SEKTÖRÜN BAYRAKTARIYIZ
Denizbank olarak özel bankalar arasında tarım bankacılığının bayraktarlığını yapmaktan dolayı kıvançlı olduklarının altını çizen Koçak, 100 milyar liraya ulaşan tarım kredilerinin, bu yıl yüzde 10 büyüme ile 110 milyara çıkmasını beklediklerini söyledi, 2018'de yaşanan konjonktürel dalgalanmaların bertaraf edildiğini 2019'un tarım için olumlu bir yıl olacağını söyledi. Denizbank açısından tarım bankacılığının büyük bir başarı hikâyesi olduğunun çizen Koçak, "2003 yılında 3 kişilik bir ekiple başlayan serüvenimizde bugün tarıma hizmet veren 1000 kişilik bir ekibe ulaştık. Yurt çapında 400'e yakın şubede 1.2 milyona yakın üreticimize hizmet veriyoruz. Çalışanlarımız ziraat mühendisleri ya da çiftçi ailelerin çocuklarından oluşuyor, yerel işgücünü istihdam etmeye özen gösteriyoruz. Bugün 300'ün üzerinde zirai ürüne finansman desteği sağlıyor, tüm hayvancılık türleri için ayrı bankacılık ürünleri sunuyoruz" dedi.

ÜRETİME 90 MİLYAR LİRALIK KATKI
Tarım sertöründe toplam kredi hacimlerinin 13 milyar TL'nin üzerindeyken, bugüne kadar kapanan krediler de dahil edildiğinde sektöre 35 milyar TL tutarında kredi sağladıklarını kaydeden Koçak, "1 birim kredinin tarım üretiminde çıktı olarak karşılığı 2,6 birim kadar, yani tarıma harcanan her 1 TL, 2.6 lira kadar bir tarımsal çıktı yaratıyor. Bu açıdan bakıldığında 90 milyar TL üzerinde bir üretime katkı sağladığımızı ifade edebiliriz" diye konuştu.

AYLIK İHTİYAÇ İÇİN YENİ ÜRÜN
Çiftçilere hak ettikleri kaliteli, hızlı ve formalitesiz ürün ve hizmetleri sağlamaya özen gösterdiklerini vurgulayan Koçak, sözlerini şöyle sürdürdü: "Çok yakın zamanda çıkardığımız Çiftçi Aylık Destek Kredisi ile çiftçilerimize aylık ihtiyaçlarında kullanabilecekleri yeni bir ürün tasarladık. Bu ürün yardımıyla üreticilerimiz kullandıkları krediyi aylık tutarlara bölünmüş olarak hesaplarında her ay görüyorlar. Böylelikle senede bir gelir elde eden üreticilerimiz ellerine geçen toplu parayla her ay oluşan ihtiyaçlarını giderebiliyorlar. Dijital kanallar aracılığı ile danışmanlık hizmeti sunmak üzere tasarladığımız Deniz'den Toprağa dijital platformu 100 bin üzerinde takipçisi bulunan Facebook sayfası ve 150 binden fazla sayıda indirilen mobil uygulaması ile tarım sektörünün en çok takip edilen kanalları haline geldi."

ÜRETİCİ KART 580 BİN ÜRETİCİYE ULAŞTI
Sektörün ilk finansal inovasyonu olan Üretici Kart'ın bugün 580 bin üreticinin cebinde yer bulduğunun altını çizen Burak Koçak, "Alışveriş tarafında sadece tarımsal girdi satın alımında kullanılmasına olanak veren, yıl boyunca çiftçimizin tüm ihtiyaçları için kullanılabilen ancak geri ödemesi yılda bir kez hasat vadesinde olan Üretici Kart gelir elde etme dönemi diğer meslek gruplarına göre farklı olan çiftçilerimiz için biçilmiş kaftan. Çiftçimizin gözdesi olan Üretici Kart 2018 içinde 6.8 milyar TL tutarında bir ciroya ulaştı. 2019 yılı ilk 4 ay ciromuz ise 2 milyar TL. Bu anlamda bakıldığında hem üretici tarafında hem işyeri tarafında çok ciddi bir likidite aracından bahsettiğimizi ifade edebiliriz" değerlendirmesinde bulundu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Denizbank bin kişilik ekiple 1.2 milyon üreticiye ulaştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN