Türkiye'nin en iyi haber sitesi

vergide dijitalleşmede Avrupa ülkelerini solladı

Ocak 2020’de vergide dijital milat olarak nitelendirilen e-fatura ve e-defter zorunlu hale geliyor. Vergi reformuna hazırlanan , dijitalleşmede birçok Avrupa ülkesinden iyi konumda. Yeni düzenlemeyle kayıt dışı ve vergi kaçağı düşecek. Böylece vergi gelirleri yükselecek

Giriş Tarihi: 15.5.2019
Türkiye vergide dijitalleşmede Avrupa ülkelerini solladı
Dış ticaretten enerjiye, internet sitelerine kadar pek çok farklı alanda faaliyet gösteren şirketler için tüm işlemlerinde e-fatura ve e-defter zorunluluğu getirilecek. Cirosu 5 milyon lirayı aşan şirketler için, 1 Ocak 2020'ye kadar e-fatura ve e-defter uygulamasına geçiş zorunlu olacak. Türkiye'de ekonomik hayatı kökten değiştirecek olan sistem, vergi reformunun da en büyük parçalarından biri. Vergide dijitalleşme ile temel amaçlardan biri kayıt dışını ortadan kaldırarak vergi gelirini yükseltmek.
Şu ana kadar yapılan denetim mekanizmasıyla açıkları yakalamanın zor olduğunu ve emek ile zaman gerektirdiğini belirten EY Vergi Bölümün Şirket Ortağı Abdülkadir Kahraman, "Bu süreç bayağı bir uzun zaman alıyor. Vergi dairelerinin dijitalleşmesi ve big data kullanımı ile birlikte bu süreç çok daha hızlı ilerleyecek. E-arşiv ve E-fatura kullanımı eksik olan beyanları ortaya çıkaracak. Vergi Denetim Kurulu da eskiye nazaran çok daha güçlü bir kadroya sahip" şeklinde konuştu.BEŞ SEVİYE VAR
Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü'nün (OECD) ülkelerin vergi düzeylerini analiz ettiğini belirten Kahraman, "Vergi dairelerinin dijitalleşmede beş seviyesi var. Bu değerlendirmeye göre ilk sınıfta e-beyanname var sonra e-muhasebe geliyor. Daha sonra asıl bakış açısını değiştiren paradigma değişikliği var. Devlet banka bilgileri gibi birçok kaynaktan aldığı verileri beyannameler, e-fatura gibi kaynaklarla birleştiriyor. Bir sonraki aşama da e-denetleme. En son aşamada ise MASAK, tapu gibi birçok veriyi kapsayan bir aşamaya geçiliyor" dedi. Türkiye'nin dijitalleşmede iyi durumda olduğunu belirten Kahraman, "Türkiye dijitalleşmede Almanya, İsveç, İsviçre gibi birçok Avrupa ülkesinden daha iyi durumda. Paradigma değişikliğini aşan ülkeler arasındayız. Dördüncü ve beşinci seviyede olan Rusya ve İspanya'nın ardından Portekiz, Fransa ve Danimarka ile aynı ligdeyiz" dedi.

DİJİTALDE SADECE İKİ ÜLKE BİZİ GEÇİYOR


VERGİ ORANI ARTMADAN GELİR %38 ARTIYOR
Abdülkadir Kahraman, dijitalleşmenin yurtdışı örneklerinde çok olumlu sonuçlar alındığını belirtti. Şu anda Türkiye'de beyanların bir aracı firma ile aktarıldığı sistem olduğunu belirten Kahraman, "88 entegratör firma var. E-arşivde ise 79 firma var. Yurtdışındaki direk olarak 3 saniye içinde vergi sistemine bağlı olan ülkelerde ise vergi oranını artırmadan vergi gelirlerini yüzde 38 artırmış örnekler var. Aynı zamanda matrah farkları da yüzde 70 artmış. 100 liralık matrah farkı 170'e çıkmış durumda" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye vergide dijitalleşmede Avrupa ülkelerini solladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN