Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yabancı bayraklı yatlara yasak

AK Parti, turizmde bürokrasiyi azaltacak 12 maddelik kanun teklifi hazırladı. Tahsisler 2 ayda tamamlanacak. Yabancı bayraklı ticari yata artık izin verilmeyecek

Giriş Tarihi: 16.5.2019
Yabancı bayraklı yatlara yasak
AK Parti, turizm potansiyelini artırmak ve yatırımcının bürokrasiden kaynaklanan sorunların önünü açmak için 12 maddelik kanun teklifini dün TBMM Başkanlığı'na sundu.
Teklif yasalaşırsa, yabancı bayraklı yatların Türkiye'de turizm faaliyetinde bulunması sınırlanacak. Yabancı bayraklı araçlar, Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan izin alarak Türkiye'de ticari faaliyette bulunabiliyor. Bunlar, Türk bayraklı yatların rekabet gücünü azaltıp, devletin vergi kaybına uğramasına neden oluyor. Yapılan düzenlemeyle, yabancı bayraklı yatların Türkiye karasularında ticari faaliyette bulunabilmelerine imkân veren düzenleme yürürlükten kalkacak. Bakanlıktan belli bir süre için belge alanların süreleri bitinceye kadar var olan kazanılmış hakları korunacak.

BÜROKRASİ AZALIYOR
Teklif yasalaşırsa, taşınmaz tahsisi sürecinin uzun olmasından kaynaklı sorunlar giderilecek. Kültür ve turizm koruma-gelişim bölgeleri ve turizm merkezlerinde bulunan, bakanlık tarafından turizm amaçlı değerlendirilmesinde yarar görülen taşınmazlardan (kamu hizmetlerinde kullanılanlar ve üzerinde irtifak hakkı tesis edilenler hariç), Hazine'nin özel mülkiyetinde bulunan taşınmazlardan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca uygun görülenler iki ay içinde bakanlığa tahsis edilecek.
Tapuya tescili mümkün olan devletin hüküm ve tasarrufu altındaki tescil harici yerler ile kapanan yollar ve yol fazlalarının ise talep tarihinden başlayarak en geç bir ay içinde Hazine adına tescilinin yapılması öngörülüyor.

NİSANDA TURİST SAYISI % 24 ARTTI
Turizmde yüzleri güldüren güzel haber Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy'dan geldi. Nisanda turist sayısında yüzde 24 artış yakalandığını belirten Ersoy, "En çok ziyaretçi artışı yüzde 48'le Almanya'dan. Onları, yüzde 34 artışla Ruslar, yüzde 31 artışla İngilizler izliyor" dedi.

TURİZM YATIRIMLARI HIZLANACAK
AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, teklifin turizm yatırımlarının hızlandırılmasını, bürokrasinin azaltılmasını içeren düzenlemelerden oluştuğunu söyledi. Muş, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından uygun görülen Hazine'ye ait taşınmazlarda Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın yapacağı tahsislerin iki ay içinde tamamlanmasını planladıklarını belirtti. Dalış turizminin, dünyada gelişen ve ivme kazanan bir alan olduğunu belirten Muş, şunları vurguladı: "Türkiye bu konuda çok ciddi potansiyeli içinde barındırıyor. Dalış yapılacak yerler, askeri bölgelerde veya diğer farklı alanlarda gerçekleşecekse ilgili kurumların onayı, görüşü alınarak buralarda dalış turizminin geliştirilmesi için adımlar atılacaktır. Turizm bizim çok önemsediğimiz bir alan."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yabancı bayraklı yatlara yasak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN