Türkiye'nin en iyi haber sitesi

5G’de ‘kara’ savaşı başladı

5G savaşının ikinci perdesi Trump’ın ’yi kara listeye almasıyla açıldı. Şirket, ’yi “Bu iş size zarar verir” diye uyardı. Micron, Intel, Qualcomm gibi firmalar da Huawei’yle çalışıyor

Giriş Tarihi: 17.5.2019
5G’de ‘kara’ savaşı başladı
ABD Başkanı Donald Trump'ın önceki gün yayınladığı kararname 5G savaşını başka bir boyuta taşıdı. Amerikan firmalarının "ABD'ye ulusal güvenlik tehdidi teşkil eden" ülkelerden telekomünikasyon teçhizat ve ekipmanları almasını engelleyen kararla, Huawei ve 70 ortaklığı kara listeye alındı. 5G altyapısı akıllı şehirlerden fabrikalardaki üretime, sağlıktan robot teknolojilerine tüm telekom altyapısını ilgilendiriyor. Dünyada telekom altyapısının büyüklüğünün 105 milyar dolar olduğu belirtiliyor.

HUAWEI: ABD'YE ZARAR VERİR
Huawei de Trump'ın bu hamlesi üzerine "Huawei'nin yasaklanması hem ABD halkına hem de ABD'li şirketlere zarar verecek. Çünkü 5G için başka ülkelerden ürünler alarak daha fazla fiyat ödenecek" açıklaması yaptı. Dünyanın iki büyük ekonomisinin ticaret savaşı görüşmeleri sürerken böyle bir tartışmaya girmesi küresel anlamda 5G'nin de hem gecikmesini hem de ekonomik büyüklüğüne zarar verir boyuta götürüyor.

35 ÜLKE İLE ANLAŞMASI VAR
Dünyanın en büyük Telekom ekipmanları üreticisi konumunda olan Huawei, birçok ABD'li firma ile çalışıyor. Bu firmalar arasında Qualcomm, Micron ve Intel gibi firmalar da var. ABD'li firmalar Huawei'nin en büyük tedarikçilerinden.
Huawei'nin aldığı ürünlerin üçte biri bu firmalardan geliyor. 2018'de 70 milyar dolar harcama yapan Huawei, bu rakamın 11 milyar dolarını bu üç firmaya ödedi. Huawei'nin ABD dışında 25 Avrupa ve 10 Ortadoğu ülkesi ile de anlaşması var.

HUAWEI TÜRKİYE'DE PAZAR LİDERİ
Cirosu 100 milyar dolara yaklaşan Çinli Huaweibaşta olmak üzere bu şirketle ortaklık yapan kurumlar da yasaklamadan etkilenecek. Türkiye'de mobil şebeke tarafında pazar lideri, akıllı telefonda pazar ikincisi konumundaki Huawei, 5G altyapısında da öncü konumunda.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
5G’de ‘kara’ savaşı başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN