Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ne kadar süreyle, kaç ay boyunca alınır? İşsizlik maaşı almak için ne kadar çalışmak gerekiyor?

, çeşitli nedenlere bağlı olarak iş akdi feshedilen kişilerin en çok araştırdığı konuların başında yer almaktadır. Öyle ki, alabilmek için de istenen şartları yerine getirebilmek gerekmektedir. İş akdi feshi ile karşılaşan vatandaşlar da işsizlik maaşı ödemesi hakkında istenen şartları, gerekli olan evrakları araştırdığı gibi; devlet tarafından sağlanan bu ödemeye başvurunun nasıl, nereden yapıldığı ile kaç ay alındığına yönelik güncel bilgileri öğrenmeye çalışıyor. Peki, işsizlik maaşı kaç ay alınır, bu hakkı elde edebilmek için kaç gün çalışmak lazım? İŞKUR tarafından aktarılan bilgiler eşliğinde konuya yönelik merak edilen detayları sizler için derledik.

Giriş Tarihi: 10.12.2019 16:37 Güncelleme Tarihi: 10.12.2019 16:38 ABONE OL
İşsizlik maaşı ne kadar süreyle, kaç ay boyunca alınır? İşsizlik maaşı almak için ne kadar çalışmak gerekiyor?

İş akdinin çeşitli nedenlere bağlı olarak feshedilmesi, profesyonel hayatta yaşanabilecek en kötü durumlardan bir tanesidir. Zira, çalışarak sağlanan kazanç; yaşamın devamlılığı için önem arz eder. Tam bu noktada da, devlet tarafından, istenen şartları yerine getiren vatandaşlara işsizlik maaş ödemesi yapılmaktadır. Bu ödeme, belirli bir süre ve şartlar çerçevesinde kişinin hayatını devam ettirebilmesine olanak sağlar. Peki, işsizlik maaşı kaç ay alınır, bu hakkı elde edebilmek için kaç gün çalışmak lazım? Haberimizden, İŞKUR'un aktardığı bilgier eşliğinde konuya yönelik tüm detayları öğrenebilir, merak ettiğiniz başlıklara yönelik fikir sahibi olabilirsiniz.

İŞSİZLİK MAAŞI ALMA ŞARTLARI NELERDİR?

Bu ödemeden yararlanabilmek için gerekli olan koşullar şu şekildedir;

 • Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmak
 • Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak
 • Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurmak
 • Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak

İŞSİZLİK ÖDEMESİ BAŞVURUSU NASIL VE NEREDEN YAPILIR?

İşsizlik maaş ödemesi başvurusu yapmak için;

 1. Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine başvurmak gerekmektedir.
 2. Başvuru, İŞKUR birimine şahsen gelerek veya elektronik ortamda www.iskur.gov.tr adresinden yapılabilir.
 3. Mücbir sebepler dışında 30 gün içerisinde başvurulmaması halinde, başvuruda gecikilen süre, toplam hak sahipliği süresinden düşülmektedir.

İşsizlik ödeneğinin ödenebilmesi için sigortalı işsizlerin Kanun gereği iş almaya hazır durumda olması gerekmektedir. İşsizlik ödeneği başvurusu ile kişinin iş arayan kaydı yapılmakta veya güncellenmektedir. Böylece sigortalı işsizlerin danışmanlık, işe yerleştirme ve mesleki eğitim hizmetlerini alması sağlanmaktadır. Dolayısıyla, vekâletname ile avukat ya da bir başkası tarafından başvuru yapılması imkanı bulunmamaktadır.

İŞSİZLİK MAAŞI KAÇ AY ALINIR, NE ZAMAN KESİLİR?

İşsizlik maaşı için gün çalışmak lazım? sorusunun cevabı da, İŞKUR'un aktardığı bilgiler içerisinde bulunuyor. Buna göre, Kanunda yer alan diğer şartları taşınması kaydıyla hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde;

 • 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün,
 • 900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün,
 • 1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün,

süre ile işsizlik ödeneği verilmektedir.

İŞSİZLİK MAAŞI 2019 NE KADAR?

Günlük işsizlik ödeneği, sigortalının son dört aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının %40'ı olarak hesaplanmaktadır. Bu şekilde hesaplanan işsizlik ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının %80'ini geçememektedir. İşsizlik ödeneği damga vergisi hariç herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmaz.

İŞKUR tarafından aktarılan veriler eşliğinde, 2019 işsizlik maaşı miktarı şu şekilde belirlenmiştir;

İŞSİZLİK MAAŞI HANGİ DURUMLARDA KESİLİR?

İşsizlik ödeneği almakta iken;

 1. İŞKUR tarafından teklif edilen mesleklerine uygun ve son çalıştıkları işin ücret ve çalışma koşullarına yakın ve ikamet edilen yerin belediye mücavir alanı sınırları içinde bir işi haklı bir nedene dayanmaksızın reddedenlerin,
 2. Çalışma hayatını inceleme ve denetleme yetkisine haiz müfettişlerce veya kamu idarelerinin denetim elemanları tarafından yapılan denetimlerde Kurumumuzdan işsizlik ödeneği aldığı dönemde kayıt dışı olarak çalıştığı tespit edilenlerin,

işsizlik ödenekleri tekrar başlatılmamak üzere kesilmektedir.

 • İşsizlik ödeneği aldığı süre içinde herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan yaşlılık aylığı almaya başlayanların ödenekleri "Emeklilik" gerekçesiyle yaşlılık aylığını almaya başladığı tarih itibarıyla kesilir.
 • İŞKUR tarafından önerilen meslek geliştirme, edindirme ve yetiştirme eğitimini haklı bir neden göstermeden reddeden veya kabul etmesine karşın devam etmeyen ve haklı bir nedene dayanmaksızın Kurum tarafından yapılan çağrıları zamanında cevaplamayan, istenilen bilgi ve belgeleri öngörülen süre içinde vermeyenlerin işsizlik ödenekleri kesilmektedir. Ancak, bu hallerin sona ermesi durumunda, ödemelere yeniden başlanmaktadır. Ödemenin süresi başlangıçta belirlenmiş olan toplam hak sahipliği süresinin sona erdiği tarihi geçememektedir.

İŞSİZLİK ÖDEMESİ NASIL ALINIR?

İşsizlik ödeneği başvuruları izleyen ayın sonuna kadar sonuçlandırılır. İşsizlik ödeneği, her ayın beşinde aylık olarak işsizin kendisine ödenir. Ödeme tarihini öne çekmeye Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı yetkilidir.

Sigortalı işsizler, TC Kimlik Numaralı Nüfus Cüzdanı ile birlikte her hangi bir PTTBank şubesine başvurarak işsizlik ödeneklerini alabilirler.

Altı ay süreyle işlem görmeyen hesaplardaki ödenekler İşsizlik Sigortası Fonuna sigortalı bazında emanet olarak alınmaktadır. Beş yıllık dönemde başvuran sigortalı işsizlere hak etmiş oldukları işsizlik ödenekleri emanet hesaptan ödenmektedir. Söz konusu süreyi geçirenlere ödeme mahkeme kararıyla yapılabilmektedir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşsizlik maaşı ne kadar süreyle, kaç ay boyunca alınır? İşsizlik maaşı almak için ne kadar çalışmak gerekiyor?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN