Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İstikrarlı büyümenin başlangıcı 2020 olacak

Enflasyonun ve faizlerin düşmesi, doların stabil olmasıyla ekonomide tahmin edilebilir ortam olduğunu söyleyen Yönetim Kurulu Başkanı Özilhan, “2020 istikrarlı büyümenin başlangıcı olacak” dedi

Giriş Tarihi: 16.1.2020 ABONE OL
İstikrarlı büyümenin başlangıcı 2020 olacak

2020'NİN Türkiye için 2019'a göre çok daha iyi bir yıl olacağını söyleyen Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, "Enflasyonun düşüş trendi, beraberinde faizin düşmesi ve son dönemde kurda yakalanan istikrar sayesinde ekonomide daha tahmin edilebilir bir oluşum ortaya çıktı" dedi. Anadolu Isuzu'nun 30'dan fazla ülkede bulunan distribütörleriyle İstanbul'da bir araya gelen Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Özilhan, Türkiye ekonomisine ilişkin pozitif mesajlar verdi.

BASAMAKLARI ÇIKMAYA BAŞLAYACAK
Bu yıl Türkiye'nin yüzde 3'lük bir büyümeyi rahatlıkla tutturabileceğini söyleyen Özilhan, şunları kaydetti: "İstikrarlı ekonomi için öngörülebilir bir yapının oluşması lazım. Tüm taraflar bir araya gelerek her sektör için stratejik planlar hazırlanmalı. Bu yapılırsa Türkiye yeniden basamakları birer birer çıkacak durumla gelir. 2020 başlangıç yılı olur, ondan sonraki aşamalarda tekrar istikrarlı bir Türkiye'ye kavuşuruz." Bu yıl turizm sektörü için beklentilerinin yüksek olduğunu söyleyen Özilhan, ihracatta da daha iyi bir potansiyel yakalanacağını belirtti. Türkiye'nin kalıcı istikrar için üretime ağırlık vermesi gerektiğini ifade eden Özilhan, "Bizim için aslolan üretim. Üreterek istihdamımızı ihracatımızı artırıp, ülkemizi büyüteceğiz" diye konuştu.

YERLİ OTO SEKTÖRE LİDERLİK EDER
İŞ dünyasının yatırım için ne zaman harekete geçeceği sorusuna ise Özilhan, şu yanıtı verdi: "İş dünyasının harekete geçmesi için talep artışını görmesi lazım. Gerekli talep olursa iş dünyası her şeyi üretir... Kendi faaliyet alanlarında üretimin yanı sıra yeni yatırımlar da yapar." Tuncay Özilhan, yerli otomobilin ise sektöre liderlik edeceğini söyledi.

İHRACATTA HEDEF BÜYÜTTÜ
ANADOLU Isuzu'nun küresel bir otobüs üreticisi olma yolunda ilerlediğini söyleyen Genel Müdür Tuğrul Arıkan ise geçen yıl iç pazarda yaşanan daralmanın etkisiyle, 42 ülkeye satış yaparak, ihracat gelirlerini 130 milyon doların üstüne çıkardıklarını söyledi. Arıkan, "2023 hedefimiz, 60'tan fazla ülkeye ihracat yaparak 240-250 milyon dolara dayanmak" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstikrarlı büyümenin başlangıcı 2020 olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN