Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Esnafa, KOBİ’lere ve vatandaşa kalkan olduk

Giriş Tarihi: 23.5.2020 ABONE OL
Esnafa, KOBİ’lere ve vatandaşa kalkan olduk
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sonrası dönemde de güçlü Türkiye'nin güçlü ekonomisini 2023 hedeflerine ulaştırmak için durmaksızın çalışacaklarını bildirdi. Albayrak, sosyal medya hesabından Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi'nde ulaşılan maddi tutara ilişkin değerlendirmede bulundu. Hazırlanan destek paketiyle esnafa, KOBİ'lere ve tüm vatandaşlara kalkan olduklarını aktaran Albayrak, "Salgın sonrası dönemde de güçlü Türkiye'nin güçlü ekonomisini 2023 hedeflerine ulaştırmak için durmaksızın çalışacağız" dedi.600 MİLYARLIK DESTEK
Albayrak'ın paylaşımında paketin ulaştığı büyüklüğe ilişkin infografik de yer aldı. Buna göre, Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi'nin maddi tutarı 252 milyar liraya ulaşırken, bu kapsamda atılan adımların ekonomik büyüklüğü çarpan etkisiyle 600 milyar lirayı aştı. Toplam destek tutarının milli gelire oranı yüzde 11 oldu.
Yaklaşık 66 milyar lira tutarında prim ve muhtasar gibi ödemeler ötelendi. 4 milyona yakın çalışan için firmalara kısa çalışma ödeneği desteği sağlandı. Geliri 5 bin liranın altında olan 6 milyondan fazla vatandaşa 37 milyar lira bireysel ihtiyaç desteği verildi. 1.1 milyon esnafa 25 milyar liraya yakın esnaf destek finansmanı ödendi. 180 bin 933 işletmeye 145.6 milyar lira işe devam finansmanı sağlandı.

ARKADAŞINA GÖNDER
Esnafa, KOBİ’lere ve vatandaşa kalkan olduk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA