Hastaneye Gelenlere Solunum Testi Yapıldı

Giriş Tarihi: 9.3.2015 13:28 Güncelleme Tarihi: 9.3.2015 14:46
Hastaneye Gelenlere Solunum Testi Yapıldı
Halk Sağlığı Müdürlüğü çalışanları tarafından Elazığ Eğitim Araştırma Hastanesi’nde Pulmoner Rehabilitasyon Haftası kapsamında göğüs hastalıkları tespiti için kurulan stantta solunum testi yapıldı.
Elazığ Halk Sağlığı Müdürlüğü çalışanları tarafından yapılan testlerde astım, bonşektazi, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) gibi hastalıkların taraması yapıldı. Çıkan testlerin sonuçları uzman doktorlar tarafından incelendi.
Solunum rehabilitasyonunun solunum hastalıkları tedavisinde önemli bir tedavi yaklaşımı olduğunu belirten Elazığ Eğitim Araştırma Hastanesi Göğüs Cerrahi Uzmanı Dr. Semih Koçyiğit, "Günümüzde solunum rehabilitasyonu, kronik solunum hastalıklarının tedavisinde standart bir bileşeni olarak kabul edilmektedir. Hastaların psikolojik ve fiziksel durumlarını düzeltmeyi amaçlar. Ayrıca hedeflerinden biri de elde edilen kazanımların kalıcı olmasını sağlamaktadır. Hastaya özel egzersiz eğitimini ile birlikte, davranış değişikliği ve eğitim gibi yaklaşımları içeren, kapsamlı uygulamalar bütünüdür. Bugün kurduğumuz stantta özellikle bu tür sorunlar yaşayan hastalarımızı tespit edip uzman doktorlarımıza yönlendirerek hastanemiz bünyesinde bulunan Pulmoner Rehabilitasyon Ünitemizde tedavi etmeyi amaçlamaktayız" dedi.
Gün boyunca stantta solunum testi yapacaklarını da kaydeden Dr. Koçyiğit, "Ancak diğer günlerde özelikle belirli bir yaşa ulaşmış vatandaşlarımıza göğüs polikliniklerine gitmelerini ve bu testi daha kapsamlı yaptırmalarını öneriyoruz" diye konuştu.
Solunum testi sonrası Elazığ Halk Sağlığı Müdürlüğü çalışanları tarafından tüm vatandaşlara Pulmoner Rehabilitasyon Programı’nı anlatan el broşürü dağıtıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hastaneye Gelenlere Solunum Testi Yapıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN